У Львові відбулася презентація книги «Нариси історії Береза-Картуського концтабору»
У приміщенні Українського лікарського товариства у Львові відбулася презентація книги Петра Мазура та Олександра Ільїна «Нариси історії Береза-Картуського концтабору (липень 1934 – вересень 1939)».
Книгу, яка містить чимало документів, архівних матеріалів та спогадів в’язнів вже презентували у різних містах України, у тому числі й у Києві.
Авторами книги є Петро Мазур – кандидат медичних наук, директор Кременецького медичного коледжу імені Арсена Річинського (Тернопільська область). А також Олександр Ільїн – історик-краєзнавець, доцент Поліського університету (м. Пінськ, Білорусь).
Петро Мазур пояснив, що його цікавіть до Береза-Картуського концтабору виникла через те, що лікар Арсен Річинський, чиїм іменем названий Кременецький медичний коледж, двічі сидів у цьому концтаборі. Він вийшов на волю лише з початком Другої світової війни. Та незабаром його знову заарештували органи НКВД. Репресували також і сім’ю лікаря.
Першою спробою авторів була книга «За тебе Україно…», в якій опубліковані справи в’язнів, членів ОУН, які перебували у концтаборі у період з 1934 по 1936 рр.
Досліднику Олександру Ільїну вдалося віднайти у білоруських архівах багато цінних історичних матеріалів. Завдяки його роботі з документами світ побачила вже третя книга про Береза-Картуський концтабір.
Це трагічна сторінка в історії українського, білоруського, єврейського, чеського, німецького та польського народів. Через Береза-Картуський концтабір за п’ять років пройшло близько 10 тис ув’язнених, 200-400 з яких померли там від хвороб, голоду і знущань. І хоч концтабір не був направлений на фізичне знищення людини, але там робили все, аби зламати та принизити в’язнів», – сказав Петро Мазур.
У книзі представлені архівні газетні публікації тих років, які розповідають про Береза-Картуський концтабір, справи в’язків, фото та малюнки. Окрім того зібрана інформація про табірний побут і життя, медичну допомогу та гігієну. Окремий розділ книги розповідає про табірну охорону, суворі порядки та знущання над в’язнями.
Автори наголошують, що їхня праця є абсолютно об’єктивною, адже базується виключно на архівних документах.
Також під час презентації присутнім показали короткий фільм про концтабор із свідченнями людей, які пережили ці події. Режисером фільму є Юрій Луговий, який родом із Тернополя, але проживає у Канаді.
Довідка:
Концентраційний табір в місті Береза-Картуська, це на Берестейщині (тепер територія Брестської області Республіки Білорусь), яка тоді входила в Поліське воєводство, був створений у червні 1934 року.
Основною метою діяльності табору було не знищення людей, а за допомогою вчинення фізичного тиску здійснювати їх моральний злам, психологічне знищення особистості та схилення їх до цілковитої лояльності владі і діючому політичного режиму.
З відомих провідників українського національного руху в концтаборі були ув’язнені Роман Шухевич, Тарас Бульба-Боровець та багато інших знаменитостей й достойників.
18 вересня минуло 80 років з часу ліквідації польського концентраційного табору. Тоді, вісімдесят років тому, прокинувшись вранці 18 вересня 1939 року, в’язні концтабору побачили, що охорона відсутня. Як виявилось, охоронці самовільно втекли, остерігаючись наближення радянських військ.