Сьогодні, 21 лютого, – Міжнародний день рідної мови
Дорогі краяни!
Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. У ній навіки зашифровано генетичний код рідного народу, накопичено традиції й досвід, які саме завдяки мові передаються нащадкам, формують сьогодення та майбутнє. Цей день ще раз підкреслює неоціненну роль мови у становленні нації. Нетлінним скарбом століть називають національну мову - цінністю, що передається від покоління до покоління, що об’єднує минуле й прийдешнє. Мова — живий організм, вона розвивається за своїми законами, адже - це серце нації. Уся історія нашого народу доводить величну місію рідної мови в утвердженні української державності.
Олесь Гончар писав: «Мова — це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова — це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова — це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, інтелектуальна і мисленнєва діяльність народу». Рідна мова – це також основа формування особистості та самоідентифікації громадянина, приналежності його до тієї чи іншої нації. І хоча вона дається нам із молоком матері, з батьківською порадою, несе мудрість попередніх поколінь, сьогодні - це обрання культурної, а той цивілізаційної спільноти.
Українська мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною. Бо є мовою пращурів, стане мовою нащадків. Щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів, захистить українську землю від зайд, торуватиме нашому народу шлях у майбутнє. Адже об’єктивною реальністю стали для кожного українця слова відомого вченого-фольклориста Віктора Захарченка: «Рідна мова дається народові Богом, а чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів».
Тож любімо рідну мову, шануймо її, розвиваймо та удосконалюймо, захистімось від суржикового бур’яну, чорноти брутальності та лихослів’я, лише за таких умов ми матимемо змогу торкнутись її чистого джерела.
Голова обласної ради Віктор Овчарук
Довідково: 21 лютого представники всіх націй і народностей відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято було проголошене на Генеральній конференції ЮНЕСКО 17 листопада 1999 року.
Головна декларована мета Міжнародного дня рідної мови — сприяння мовній різноманітності світу і стимулювання вивчення іноземних мов населенням різних країн. Крім того, ЮНЕСКО виступило за зближення культур і їх активну взаємодію, зокрема, в мовних питаннях, оскільки саме мови вважаються важливим інструментом розвитку духовної спадщини планети. Міжнародний день рідної мови можуть відзначати носії 6000 мов, які на сьогоднішній день зафіксовані в світі.