Формування траєкторії розвитку закладу загальної середньої освіти як ключовий фактор історії змін
Загальна середня освіта сьогодні знаходиться на відповідальному етапі другої фази реалізації Концепції Нової української школи (2019-2022 роки). Серед інших поставлених державою завдань до 2022 року необхідно здійснити: формування нової системи підвищення кваліфікації вчителів і керівників закладів освіти; формування системи внутрішнього забезпечення якості освіти у школах; створення системи незалежного оцінювання результатів навчання за курс базової школи; початок роботи базової школи за новими освітніми стандартами на компетентнісній основі. Над даними завданнями працювали керівники опорних шкіл, гімназій, ліцеїв та колегіумів області – учасники онлайн семінару, зорганізованого Тернопільським обласним комунальним інститутом післядипломної педагогічної освіти.
Перед директорами провідних шкіл області виступив директор ІППО Олександр Петровський, зазначивши, що основою суспільних відносин у сфері загальної середньої освіти мають стати людино і дитиноцентризм, педагогіка партнерства, єдність навчання, виховання та розвитку учнів, безпечне освітнє середовище, повага до гідності кожного учасника освітнього процесу, академічна доброчесність, відсутність будь-якої дискримінації за будь-якою ознакою. Прийняті закони України «Про освіту» і «Про повну загальну середню освіту» гарантують впровадження таких змін в освіті школярів, педагогів, батьків та управлінців, а методичні служби, серед яких інститут післядипломної педагогічної освіти, відкриті до співпраці і завжди готові надавати науково-методичну допомогу педагогам у реалізації завдань щодо реформування освіти.
Також під час зустрічі йшлося про нормативно-правове та організаційно-методичне забезпечення проведення ЗНО у 2021 році, актуальні питання щодо здійснення оцінювання учнів Нової української школи, діагностику та оцінювання результатів навчання при підготовці календарно-тематичних та поурочних планів з української мови і літератури, створення методичного середовища, придатного для розвитку прогностичної компетентності учителя-словесника на основі самоаналізу для підвищення рівня мовно-літературної освіти.
Порушувалося питання сучасних підходів щодо вивчення математики у школі, перебігу курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2020 році тощо.
У рамках семінару відбувся круглий стіл з обміну досвідом щодо забезпечення освітнього процесу в умовах дистанційного та змішаного навчання в період карантинних обмежень. Керівники шкіл ділилися досвідом щодо подолання труднощів в процесі змінного навчання, про здобутки педагогічних працівників шкіл в оволодінні ІКТ, про тривоги щодо якості знань учнів – особливо випускників. Учасники круглого столу запропонували організовувати онлайн зустрічі методистів ОКІППО з вчителями з проблемних питань щодо інновацій у викладанні навчальних предметів тощо.