Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

28.03.2021

  «Український Єрусалим»: історія унікального духовного комплексу на Тернопільщині

До Марійського духовного центру Зарваниця не один рік їдуть прочани з усієї країни та із-за кордону. Декілька років тому на території центру звели унікальну споруду, яку називали «Українським Єрусалимом».

Нині комплекс складається із восьми копій-споруд найбільших християнських пам’яток Святої Землі. Проте, ідея створення цієї пам’ятки була іншою.

Думка про те, щоб спорудити копію Гробу Господнього виникла в Архієпископа і Митрополита Тернопільсько-Зборівського УГКЦ Василія Семенюка та отця-митрата Володимира Фірмана після того, як вони відвідали один із храмів в місті Айхштен у Німеччині, де побачили подібну cпоруду. Декілька місяців над задумом працювала група із духовенства, митців, архітекторів, каменярів, а влітку 2014-го року розпочалися будівельні роботи. Планували збудувати лише копію Гробу Господнього, але відвідувачі Зарваницького духовного центру складали пожертви для того, щоб роботи не зупинялися. Відтак, вдалося звести цілу споруду із пам’ятками Святої Землі, що отримала назву «Український Єрусалим».

Над спорудженням унікального комплексу працювала велика команда. Щодо архітектури консультував Михайло Нетреб’як, за будівництвом наглядав отець Любомир Зозуляк, скульптором виступив Роман Вільгушинський, дизайном споруд та ландшафтом займалася Соломія Зозуляк. Для будівництва використовували вапняк, що не набирає вологу.

27 серпня 2018-го року Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, освятив «Український Єрусалим». Кустодій (хранитель, страж) Святої Землі Франческо Паттон привіз камінь із Гробу Господнього з Єрусалима, який вбудували в копію споруди.

То який він, «Український Єрусалим»?

Знаходиться він на горі поруч із монастирем Студійського Уставу. Щоб піднятися до пам’ятки, потрібно розпочати свій шлях від 75-метрової дзвіниці та пройти вздовж Хресної Дороги. Окрім Гробу Господнього, до комплексу споруд входить Гетсиманський сад, купіль Витезда, Голгофа, Сходи покаяння, Вежа Давида, Левові ворота та Камінь Помазання.

Основним об’єктом комплексу є копія Гробу Господнього – головна святиня християнства, вбудована в скелі. Згідно із Євангелієм, в цій гробниці поховали Ісуса Христоса після розп’яття. У Єрусалимі гробниця – головний вівтар Храму Воскресіння Христового.

Посередині комплексу відтворили копію купелі Витезда з фігурою сидячого Ангела. В Біблії це місце згадується як те, де Ісус зцілив розслабленого. Із грецької Витезда перекладається як «дім милосердя», з івриту —  «овеча купіль». Вона мала дві водойми та п’ять портиків, біля неї в IV-му столітті збудували «Церкву Розслабленого».

З правого боку знаходяться Левові ворота та Вежа Давида, з вершини якої відкривається неймовірний вигляд на комплекс. Крім того, вона є найвищою спорудою в «Українському Єрусалимі». Вежа Давида – давня цитадель, розташована біля входу в Старе місто, яка є символом нескореності народу. Ніхто не зміг її підкорити впродовж багатьох століть. Левові ворота ще називають воротами святого Стефана. Побудував їх у 1538-му році Сулейман Пишний, коли зводили оборонну стіну навколо міста. Вони є одними із восьми воріт Старого міста Єрусалима.

Відтворили в «Українському Єрусалимі» Голгофу, зобразили її у вигляді кам’яної стіни, на якій розміщенні три хрести. Згідно з описом, Голгофа знаходиться поблизу Єрусалима, хоча точне розміщення – невідоме. Голгофа або Кальварія – пагорб на якому розіп’яли Ісуса Христа.

Камінь Помазання – видовжена низька плита, облицьована мармуром. Знаходиться вона при вході до Храму Гробу Господнього. На неї поклали тіло Ісуса, зняте з хреста для змащення ароматичними оліями перед похованням, як того вимагав юдейський звичай. Над каменем горить вісім ламп, згідно кількості християнських конфесій, представлених у Храмі: православних греків, католиків, вірменів, маронітів, коптів, сирійців, ефіопів і грузин.

Сходи Покаяння – мармурові сходи, які в 326-му році привезла з Єрусалиму, із палацу Понтія Пілата, до Риму свята Олена. Ними Ісус Христос піднімався на суд до римського правителя. Віруючі піднімаються по них лише на колінах, зважаючи на їхню особливу святість.

Розміщений в «Українському Єрусалимі» Гетсиманський сад, або Оливковий сад, що знаходиться у східній частині Старого міста в Єрусалимі. Згідно з Євангелієм, тут схопили Христа. Гетсиманський сад вшановують, як одне із місць Страстей Христових, тому його часто відвідують прочани.

Крім того, увесь комплекс копій пам’яток Святої Землі оточують оборонні мури, такі ж, як в Єрусалимі.

До слова, Маріїнський духовний центр – одна з найбільших святинь Української греко-католицької Церкви.