Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

03.04.2021

Теребовлянський замок – пам’ятка історії національного значення на Тернопільщині

Перші укріплення у м. Теребовлі звели ще у ІХ-Х-му ст. за часів правління князя Василька Ростиславича, правнука Великого князя Ярослава Мудрого. Руїни (оборонні вежі, мури) давнього замку на території Теребовлянської ОТГ до сьогодні вражають своєю неприступністю та масштабністю.

У 1346-му році, після захоплення частини українських земель польськими військами, польський король Казимир Великий перебудував фортецю, але, нажаль, про неї відомостей не залишилося. Швидше за все, це були дерев’яні укріплення з ровами та земляними валами.

У 1594-му році завдання побудувати кам'яну фортецю отримав краківський каштелян Анджей Тинчинський. Мури цього укріплення розкопали у 2012-му році під час археологічних досліджень.

Лише у 1631-32-их роках завершили будівництво замкових укріплень, залишки якого збереглися до наших днів.

На будівництво Теребовлянського замку витратили близько 9000 злотих.

Протягом XVII-першої половини XVIII-ого ст. Теребовлянський замок служив міцним форпостом на шляху до Кам’янець-Подільського. За цей час десятки разів його брали в облогу турецько-татарські війська. До відновлення замкових укріплень після неодноразових штурмів, долучалися місцеві жителі.

У плані замок має неправильну, видовжену і звужену на південь форму п’ятикутника, що повторює конфігурацію гори. Потужні мури, шириною від двох з половиною до п’яти метрів, посічені отворами бійниць, були пристосовані до тривалої оборони.

Після першого поділу Речі Посполитої 1772-го року Теребовля ввійшла до складу Австрійської держави. Нові господарі занедбали замок, дозволивши розбирати кам’яні укріплення на будівництво доріг, а згодом – залізничних мостів.

І лише у XIX-му ст. (1895 р.) Замковою горою почав опікуватися лісничий теребовлянських лісів Олександр Блажинський. Тоді огородили площу, висипали стежки, посадили дерева, встановили лавки, альтанки.

У 1900-му році на відбудову та реконструкцію замку із міста виділили значні пожертви, зокрема, жертводавцями стали: Хавер Шейбал – комісар міста та Георг Шеферов (житель Могильниці).

Згодом силами теребовлянських гімназистів, яких очолив Казимир Міссон, продовжили відбудову та облаштування замкової території і паркової зони для відпочинку. Імена усіх людей та організацій, які виділили кошти на ці роботи, висічені на кам’яних плитах, що вмуровані у східну стіну Теребовлянського замку. Серед них: Валерян Хек (засновник польської бурси в місті), Станіслав Ліндер, Владислав Піскозуб, Ян Бохенек (скульптор, автор одного із пам’ятників Софії Хшановській), Ян Полянський (лікар), Болеслав Сафін, Веньямін і Єлена Щієльнікові, Павел Мікульський, Каса членських внесків у Теребовлі, Теребовлянська комунальна каса ощадності.

У кінці 80-х на початку 90-х років завдяки зусиллям організацій та державних установ міста вдалося облаштувати та відкрити відпочинкову зону для відвідувачів на вершині Замкової гори.

В 1990-му році група архітекторів «Укрзахідпроектреставрація» розпочали дослідження замкового комплексу. У 2008-му році за розпорядженням Кабінету міністрів України Теребовлянський замок включили до складу Національного заповідника «Замки Тернопілля».