У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї презентували виставку «Лицар Ідеї і Чину»
Днями виповнилося 100 років з дня народження одного з провідних борців за українську державність, нашого земляка Осипа Дякова «Горнового».
Народився він у селі Олесине Бережанського повіту. Навчався в Бережанській гімназії, пізніше — на філологічному факультеті Львівського університету. Під час навчання в гімназії вступив у Юнацтво ОУН.
У 1940 році через зв’язки з українським підпіллям Дякова заарештували радянські каральні органи НКВС. В липні 1941 року Осип тікає з в’язниці Бердичева й активно включається у вир визвольної боротьби проти нацистських, а пізніше і сталінських окупантів.
У 1941—1943 роках у проводі Юнацтва ОУН був редактором підпільних часописів «Юнак» та «Вісті». У 1945—1948 роках Осип — член головного осередку пропаганди при Проводі ОУН, з 1948 року — провідник ОУН Львівського краю, а з 1949 року — член Проводу ОУН та Української Головної Визвольної Ради. Призначений заступником Голови Генерального секретаріату УГВР (фактично українського підпільного уряду).
«Горновий» автор багатьох статей, у яких висвітлено основні засади визвольної боротьби ОУН і УПА.
Загинув Осип Дяків 28 листопада 1950 року в лісі поблизу села Великополе на Львівщині, в бою з підрозділом радянських каральних органів МДБ.
У 1952 році, згідно з рішенням УГВР, Осипу Дякову посмертно присвоєно звання полковника — політвиховника УПА.
На виставці у музеї представлено унікальні матеріали пов’язані з постаттю нашого видатного земляка. Це, зокрема:
- оригінальний примірник підпільного часопису ОУН «Сурма», виданого в 1951 році, у якому опубліковано повідомлення про загибель Дякова «Горнового»;
- повна збірка його творів «Ідея і Чин», видана у Лондоні в 1968 році. Ця книга надійшла в музей з особистого архіву земляка і бойового побратима Осипа Дякова – Василя Галаси «Орлана» (займав пост крайового провідника ОУН Північно-Західних Українських земель).
Також на виставці представлені пам’ятні конверти і листівки, які вийшли до 100-річчя з дня народження нашого видатного краянина, — розповідають у бібліотеці.