На Тернопільщині презентували книгу «Сотні років боротьби»
Систематизація відкритого матеріалу з понад ста існуючих видань, клопітка аналітична, дослідницька праця Валентини Шпак та Василя Олійника увінчалися книгою «Сотні років боротьби». Презентація видання, присвяченого 30-ій річниці Незалежності України днями відбулася в Обласному літературно-меморіальному музеї Юліуша Словацького.
Ця книга — про українців, як про надзвичайно волелюбну націю з багатовіковими історією, традиціями та звичаями, і, передусім, — для українців, особливо, молодих. Адже попри те, що на сторінках видання розповідається про минуле й сьогодення, сама книга спрямована у майбутнє — на зміцнення суверенітету Української держави.
Ініціативу кременецького краєзнавця і громадського діяча Василя Івановича Олійника щодо створення відповідного видання підхопила кременчанка Валентина Іванівна Шпак – педагог, журналіст, членкиня Національної спілки журналістів України, котра стала ще й редактором і коректором представленої у музеї книги.
Зі слів авторів-упорядників, що прозвучали під час презентації, вони «писали і робили те, що вимагала душа. Без цензури». Цензурою могли бути лишень, мабуть, сльози душі, адже «важко було писати і опрацьовувати — цифри вражаючі, але — це історія нашого народу».
Видання складається із 10 розділів. Це розділи болю, знищення, підступності, жорстоких катувань та знущань, яких зазнавали українці, їх мова, культура та церква упродовж віків; котрі водночас є розділами-свідченнями про незламність, волю до життя, жагу до перемоги українського народу. Є також дороговказами для молодих українців на шляху вибору, осмислення та становлення як повноправних громадян, вірних синів і доньок, абсолютно суверенної міцної держави.
Тему тернистого шляху українців до Незалежності доповнили твори тернопільського письменника і громадського діяча Йосипа Гереги, подаровані автором музею Словацього. У ході імпрези, директор музею Тамара Сеніна презентувала цей дар — три книги: «Корінь слов’янства», «Прадерево українців» та «Про що шумлять води Збруча».
Виступи авторів книги дуже вдало перепліталися музичними творами, котрі підсилювали емоційну складову презентації. Запрошені у музей гості – серед них представники місцевого осередку «Просвіти», Товариства відродження польської культури у Кременці ім. Ю. Словацького, викладачі Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Т. Шевченка, кременецькі митці та працівники культури міста – щедро ділилися враженнями від почутого, усвідомленого, пережитого на протязі декількох годин у гостинному салоні Саломеї Словацької. А ще — звучали слова, адресовані авторам. Слова, промовлені голосами, в яких бриніли сльози зворушливої подяки за книгу, котра буде цікавою для всіх небайдужих до долі нашої землі та Батьківщини.
Людмила Охоцька