У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрито виставку
Виставку «Художні обрії», присвячену 90-річчю від дня народження письменника та журналіста Бориса Харчука, можна переглянути у краєзнавчому музеї з 13 по 26 вересня.
Народився Борис Харчук на Кременеччині 13 вересня 1931 року в с. Лози. Помер 16 січня 1988 році в Прибалтиці (м. Рига). Похований у м. Київ.
У творчому доробку Бориса Харчука — 5 романів, понад три сотні повістей, близько сотні оповідань, статті та нариси. Чільне місце на виставці «Художні обрії» займає найвідоміший роман «Волинь», який побачив світ у період «відлиги» і, в певному сенсі, став не запереченням, а продовженням роману «Волинь» Уласа Самчука. Третя й четверта частини викликали різку критику на шпальтах «Літературної України», бо в них не в найкращому світлі показувався прихід радянської влади на Волинь, розповідається про УПА, згадується художник Ніл Хасевич. У часи «застою» роман «Волинь» потрапив під заборону, його вилучали з бібліотек.
Тетралогію люб'язно передала у фонди музею дочка письменника вже на початку становлення незалежної України.
Тема роду, трагічний досвід кількох поколінь хліборобів-волиняків пронизує всю творчість Бориса Харчука. Турії в «Кревняках», Гнатюки в епопеї «Волинь», Волянюки в романі «Майдан» — це не просто сім'ї, а роди, чиє коріння сягає століть.
3 плином часу, по-новому оцінюється спадщина письменника науковцями та читачами. Однак у ній із неперевершеною майстерністю використано багатство української мови. Поет Іван Гнатюк писав, що Борис Харчук, приїжджаючи додому, допитувався у старожилів значення давніх, забутих нами слів та виразів, занотовуючи у пам'яті та в записнику характерні слова, приказки, простонародні вислови. Саме тому така багата мова його творів, зокрема «Волині» та «Кревняків».
На виставці певною мірою можна простежити і творчу лабораторію письменника, оглянувши рукописи повісті «De profundis», драми «Невідома», оповідання «Платон», «Казка про плуга». Репрезентовано видання творів із фондів музею з цікавими дарчими написами та багато інших матеріалів.
Світлана Ковальчук,
наукова співробітниця відділу фондів.