Володимир Деметрикевич — археолог, професор, урядовий охоронець пам'яток старовини в Галичині
У Тернопільському обласному центрі охорони пам'яток культурної спадщини розповіли про Володимира Йосиповича Деметрикевича — вченого, з ім'ям якого пов'язана важлива частина археологічних досліджень не лише Тернопільщини, а й усієї Галичини кінця XIX — поч. XX ст.
Володимир Йосипович — археолог, професор, урядовий охоронець пам'яток старовини в Галичині. Дослідник, що систематизував важливі знахідки та вивчав історію нашого краю.
Володимир Деметрикевич народився у 1859 році в м. Золочеві Тернопільського повіту (тепер — м. Золочів Львівської області). Вивчав право та історію мистецтва в Ягеллонському університеті, а згодом — у Віденському університеті.
Археологічні дослідження на території Східної Галичини становили важливу частину діяльності Володимира Деметрикевича, особливо на ранньому етапі його польових робіт. У 1896 році здійснив археологічну подорож по околицях м. Теребовлі, під час яких, зокрема, дослідив могильник у с. Підгора. У с. Зеленче він виявив також пам’ятку з неолітичною мальованою керамікою та здійснив розкопки на території городища, яке знаходилося у цій же місцевості.
У 1897 році Володимир Деметрикевич приїхав працювати до с. Підгайчики. Пізніше, в с. Глещава та Семенів він досліджував кургани, які датував римським часом і раннім середньовіччям.
Кілька разів також приїжджав у Східну Галичину з метою з'ясування обставин виявлення славнозвісного золотого скарбу в с. Михалків на Борщівщині.
Найважливіші свої розкопки дослідник провів на пам'ятках трипільської культури в с. Більче-Золоте Борщівського повіту (нині Чортківського району Тернопільської області). У 1898, 1904 та 1906 роках він вивчав печеру Вертеба і залишки трипільського поселення на території місцевого парку.
Помер Володимир Йосипович 13 березня 1937 року в м. Краків, — розповідають у Центрі.