У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї розповіли про унікальний експонат
У музеї зберігається живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста».
На іконі відтворено сцену віднайдення хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос і який знайшла свята Єлена під час подорожі в Палестину на початку IV ст. На передньому плані зображена жінка, яка піднімає високий хрест. Зліва від неї — постать єпископа у священичому облаченні. На задньому плані ікони видно гору Голгофу, на якій було розіп’ято Христа.
Святий хрест — це вічно живий символ безконечної Божої любові, символ Христової жертви, символ відкуплення і спасіння, символ Христової перемоги над смертю.
Свято Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста, яке припадає на 27 вересня, є найбільшим святом на честь Господнього хреста. В цей день відзначають Воздвиження, що значить Піднесення, тобто окремий урочистий обряд прославлення і пошанування святого хреста.
Це дуже давнє свято, але як історія знайдення святого хреста, так й історія започаткування свята покриті серпанком різних легенд. Історики Східної Церкви стверджують, що становленню Воздвиження сприяли дві події: віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос у IV ст., і його повернення з перської неволі у VII столітті.
Християнська традиція приписує віднайдення хреста святій Єлені, матері цісаря Костянтина Великого (це могло бути у 326 році). Констянтин Великий збудував храм Господнього Воскресіння на Голготі в Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня після посвячення відбулося врочисте воздвиження святого хресного дерева.
Інша важлива подія,що зробила загальним свято Воздвиження на сході і на заході — поверенення святого Господнього хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 році завоював Єрусалим і забрав Господній хрест до своєї столиці в Ктесифоні. Через чотирнадцять років Цісар Іраклій, після перемоги над персами, відшукав святий хрест і приніс його в Єрусалим, де вдруге відбулося урочисте Воздвиження — Піднесення святого хреста.
За словами митрополита Андрея Шептицького, «почитання святого Господнього хреста — це одна з найважливіших сторінок почитання Бога ― чоловіка… Знак святого хреста, роблений на собі, є одним з найстарших звичаїв християн».
Свято Всесвітнього Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста нагадує кожному християнину про обов’язок: святий хрест шанувати, любити і визнавати.
Наталя Бородай,
старший науковий співробітник
методичного відділу ТОКМ.