Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

27.09.2021

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї розповіли про унікальний експонат

У музеї зберігається живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста».
 
На іконі відтворено сцену віднайдення хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос і який знайшла свята Єлена під час подорожі в Палестину на початку IV ст. На передньому плані зображена жінка, яка піднімає високий хрест. Зліва від неї — постать єпископа у священичому облаченні. На задньому плані ікони видно гору Голгофу, на якій було розіп’ято Христа.
 
Святий хрест — це вічно живий символ безконечної Божої любові, символ Христової жертви, символ відкуплення і спасіння, символ Христової перемоги над смертю.
 
Свято Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста, яке припадає на 27 вересня, є найбільшим святом на честь Господнього хреста. В цей день відзначають Воздвиження, що значить Піднесення, тобто окремий урочистий обряд прославлення і пошанування святого хреста.
 
Це дуже давнє свято, але як історія знайдення святого хреста, так й історія започаткування свята покриті серпанком різних легенд. Історики Східної Церкви стверджують, що становленню Воздвиження сприяли дві події: віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос у IV ст., і його повернення з перської неволі у VII столітті.
 
Християнська традиція приписує віднайдення хреста святій Єлені, матері цісаря Костянтина Великого (це могло бути у 326 році). Констянтин Великий збудував храм Господнього Воскресіння на Голготі в Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня після посвячення відбулося врочисте воздвиження святого хресного дерева.
 
Інша важлива подія,що зробила загальним свято Воздвиження на сході і на заході — поверенення святого Господнього хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 році завоював Єрусалим і забрав Господній хрест до своєї столиці в Ктесифоні. Через чотирнадцять років Цісар Іраклій, після перемоги над персами, відшукав святий хрест і приніс його в Єрусалим, де вдруге відбулося урочисте Воздвиження — Піднесення святого хреста.
 
За словами митрополита Андрея Шептицького, «почитання святого Господнього хреста — це одна з найважливіших сторінок почитання Бога ― чоловіка… Знак святого хреста, роблений на собі, є одним з найстарших звичаїв християн».
 
Свято Всесвітнього Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста нагадує кожному християнину про обов’язок: святий хрест шанувати, любити і визнавати.
 
Наталя Бородай,
старший науковий співробітник
методичного відділу ТОКМ.