Фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею поповнилися цікавими рукописними матеріалами
Музей отримав рукописну збірку Стефанії Садовської «До історії Тернополя, 1685—1939 рр.», написану на початку 50-х років ХХ ст.
Стефанія Садовська — одна з найпомітніших постатей у краєзнавстві та музейництві Тернопілля, яка залишила в спадок унікальні матеріали з історії рідного краю.
«З 1940 по 1965 роки Стефанія Садовська працювала науковим співробітником Тернопільського обласного історико-краєзнавчого музею, який тоді було створено на базі двох приватних музеїв — польського й українського. У часи окупації вона врятувала музейні колекції від розграбування, за що в 1948 році отримала орден «Знак Пошани», — розповідають у музеї. — Робота по історії Тернополя — це не тільки хроніка найважливіших подій, це, найперше, роздуми і опис міста на тлі європейських подій і в контексті них. Опиралася Стефанія Садовська у своїй праці на писемні джерела, древні латинські хроніки, матеріали польські, австрійські, німецькі, документи тернопільського магістрату. На основі них вона уклала хроніку Тернополя з часів його заснування і продовжила її щоденником власних спостережень за подіями, який вела з перервами в 1914—1939 рр. «Історію Тернополя» вона ілюструвала власними графічними рисунками олівцем (типи тернопільських міщан) та кольоровими краєвидами околиць міста, виконаних гуашшю».
Рукописи зшиті у двох великих саморобних книгах:
- частина перша охоплює період з 1685 по 1914 роки;
- частина друга — у вигляді щоденника, який охоплює період з 1914 по 1939 роки.
«Відомості у рукописах є дійсно унікальними і будуть важливим внеском у вивчення історії Тернополя», — додають І.М. Ленчук, головний зберігач фондів ТОКМ та Г.І. Завіша, завідувачка сектора відділу фондів ТОКМ.