Мандруємо Тернопіллям: Дністровський каньйон
Ми захоплюємося природою Альп та Кавказу, Карпат і Криму та прагнемо будь-що побувати там. Але не всі знають, що Дністровська долина з її ландшафтами має свою неповторну красу.
Національний природний парк «Дністровський каньйон» займає південний схил Подільського плато у Придністров’ї. На півдні природна межа парку проходить по річці Дністер: вище за течією – від с. Устя-Зелене до с. Окопи.
Дністер, на берегах якого в основному й розмістився Національний природний парк – одна з найкрасивіших річок Європи, друга за довжиною в Україні. Він тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів – меандрів. Природа Дністровського каньйону своєрідна та неповторна. Найцікавішою, наймальовничішою ділянкою Дністра є його відрізок, довжиною в 245 км, від гирла Золотої Липи до гирла Збруча – Дністровський каньйон.
Дністровський каньйон – найбільший не лише в Україні, а й у Європі. Його називають книгою сотворіння світу. Тут збереглися пам’ятки світового значення, яким майже 500 років. На його території близько 100 пам’яток живої і неживої природи світового значення, тут збереглися унікальні еталони відшарувань гірських порід.
У середній течії Дністра на поверхню виходять кристалічні породи, утворюючи подекуди невеликі пороги й перевали. Гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, руслом якого тече Дністер. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись на мальовничі водоспади. Окремі частини скель нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах ріки в навколишніх селах зустрічаються пам’ятки культури різних народів, що в давнину населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець), зокрема, печери, деякі з яких слугували монахам скельних монастирів для життя і відправи служб. А ще тут особливий мікроклімат, близький до субтропіків. Весна в ці краї приходить на кілька тижнів раніше. Тому, мабуть, тут такий багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ. Варто лише сказати, що понад двадцять видів тутешніх рослин занесені до Червоної книги України, два – до Європейського Червоного списку, а більше сорока – до переліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення на теренах області.
Дністровський каньйон віднесено до Семи чудес України. Сплави Дністром тут були популярні ще у 30-их роках минулого століття. Нині цей вид туризму заново відроджується, сплавлятися на плотах і катамаранах їдуть не лише з України, але й інших країн. А ще ці місця полюбляють дельтапланеристи. Пансіонати Заліщиків, розташовані на березі Дністра, були знані в Австро-Угорщині, а згодом і в Польщі, сюди ходив прямий поїзд з Варшави.