У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається унікальна ікона
У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається ікона невідомого автора початку ХХ століття «Архистратиг Михаїл», віднайдена у Скала-Подільській колишнього Борщівського району Тернопільської області.
Ікона возвеличує і прославляє святого Архангела Михаїла, який очолив добрих ангелів в обороні Божої честі проти сатани. Звідси і його почесний титул Архистратига, що з грецької означає «начальний вождь». Іконографія представляє Михаїла з німбом над головою й крилами за плечима, в одежі римського воїна з вогненним мечем у руці.
Свята церква плекає культ ангелів, Божих посланців і вістунів. Згідно з церковною наукою, ангели мають подвійне завдання: прославляти Господа Бога на небі та бути опікунами й хоронителями людей на землі. Почитання ангелів у східній церкві почалося ще в III столітті, а в IV вже стало загальнопоширеним.
Саме на честь святого Архангела Михаїла цісар Костянтин Великий (274–337 рр.) збудував величний храм, у якому, за свідченнями істориків, відбувалися чудодійні оздоровлення.
Свято архангела Михаїла започатковане в IV столітті. Його називають собором тому, що цього дня церква відзначає собор — зібрання усіх безтілесних сил разом зі святим Архангелом Михаїлом, а також собор — зібрання людей на землі для прославлення небесних сил. Собор святого Архангела Михаїла святкують в листопаді. У давніх часах рік починався з березня, тому листопад був дев’ятим місяцем у році, тож мав символічне відношення до дев’яти ангельських хорів. Богослужіння 21 листопада оспівує велич святого Михаїла перед Божим троном, його ревність і вірність Богові та опіку й заступництво за людей. Це свято звеличує також усі ангельські хори, бо вони разом зі святим Михаїлом творять чудовий небесний собор. Тому в цей день славлять святих ангелів, дякуючи їм за поміч й опіку.
Наталя Бородай, старший науковий
співробітник методичного відділу ТОКМ.