Пам’ятки культурної спадщини стали більш захищеними на законодавчому рівні
Набули чинності зміни до ЗУ «Про охорону культурної спадщини» та ЗУ «Про землеустрій». У змінах подається визначення терміну «територія пам’ятки» і вводиться новий вид науково-проєктної документації, який визначає межі та режими використання територій пам’яток. Відтепер обов'язковою складовою облікової документації на пам'ятку є проєкт землеустрою території пам'ятки.
Згідно з Законом, територією пам’ятки визначається «територія, історично і топографічно пов’язана з розпланувально-просторовою еволюцією пам’ятки, для якої визначається спеціальний охоронний режим її використання з метою збереження цілісності пам’ятки».
Порядок визначення меж і режимів використання території пам’ятки, а також затвердження науково-проектної документації встановлює Кабмін. Наразі такого Порядоку немає, тому встановлення меж режимоутворюючих об’єктів культурної спадщини відбуватиметься відповідно до Закону. А інформація про це вноситиметься до Державного земельного кадастру, містобудівного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель (у тому числі у сфері забудови).
Відтепер Законом забороняється:
- проведення робіт з нового будівництва, а також будівельних робіт на існуючих об’єктах, якщо наслідком виконання таких робіт стане збільшення висотності такого об’єкта або збільшення більш як на 15 відсотків зовнішніх геометричних розмірів його фундаменту, або зменшення відстані від такого об’єкта до пам’ятки, що охороняється;
- розміщення нових елементів благоустрою, пов’язаних фундаментом із землею (ґрунтом), тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, стаціонарних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами.
Це стосується усіх меж встановлених територій пам’яток, окрім територій пам’яток археології.
Не вважається порушенням режиму території пам’ятки:
- облаштування засобів безперешкодного доступу до будівель та споруд для забезпечення доступності і безпеки об’єктів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;
- термомодернізації будівель та споруд.
Земляні роботи на території пам’ятки можна проводити лише за умови проведення попередніх археологічних розвідок.
Серед винятків: сінокосіння; городництво; неглибока оранка; випасання худоби; дорожні роботи; обстеження, ремонт, переукладання інженерних мереж; заходи з благоустрою (крім встановлення тимчасових споруд для підприємницької діяльності, розміщення зовнішньої реклами); ліквідація стихійних лих, надзвичайних ситуацій, аварій та усунення їх наслідків.
Детальніше зі змінами можна ознайомитися за посиланням, — розповідають у Тернопільському обласному центрі охорони пам'яток культурної спадщини.