Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

20.06.2022

У Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини жителі краю та вимушені переселенці можуть переглянути тематичну експозицію

До 100-ої річниці від Дня народження Мар'яна Лукасевича («Ягода», «Черник») у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини організовано тематичну експозицію, яка діятиме впродовж тижня.
 
Мар'ян Лукасевич — визначний діяч українського національно-визвольного руху, майор УПА, командир куреня «Вовки», командир 28-го Холмського тактичного відтинку «Данилів». Він народився 22 червня 1922 р. у Перемишлі в родині професора гімназії Прокопа Лукасевича.
 
У 19301937 рр. Мар’ян навчався в українській гімназії у Тернополі, куди переїхала родина. За цей час він проявив себе як один із найздібніших гравців юнацької дружини копаного м’яча Українського Спортового Товариства «Поділля».
 
Під час ІІ світової війни Мар'ян Лукасевич стає добровольцем дивізії «Галичина», згодом був призначений підстаршиною 5-го полку дивізії.
 
У березні 1944 р. в Замості разом з іншими вояками дивізії Мар'ян Лукасевич  перейшов до УПА на південну Володимирщину. Тут у квітні 1944 р. він формує сотню УПА «Вовки», відтак стає її першим командиром. У боях з Армією Крайовою сотня збільшилася до куреня (вересень 1944 р.). Курінь проводив боротьбу на Холмщині та Підляшші, обороняючи місцеве українське населення від терору польських шовіністичних банд.
 
У березні 1945 р. у 22-річному віці Мар’ян Лукасевич стає командиром Холмського ТВ-28 «Данилів». Згідно з наказом, якого отримав в листопаді 1944 р. від М. Онишкевича він також організовує другу сотню «Вовки» ІІ.
 
Загони «Ягоди» чинили активний опір примусовому виселенню українського населення Закерзоння.
 
28 серпня 1945 р. Мар'ян Лукасевич організовує і успішно виконує засідку на дорозі між селами Варяж й Ощів на спецгрупу провокатора Василя Левочка («Юрченка»), колишнього командира куреня УПА, на совісті якого понад сотня вбитих і ще пів тисячі заарештованих повстанців.
 
У вересні 1945 р. «Ягода» захворів на малярію, його лікували в санітарній криївці під хатою у с. Жнятин Грубешівського повіту. Під час облави на село військ польського Управління громадської безпеки хату охопила пожежа, а повстанці, які перебували у криївці отруїлися чадом і загинули.
 
Наказом Штабу УПА-Захід Мар'яна Лукасевича («Ягоду») посмертно нагороджено Срібним Хрестом Бойової Заслуги I класу (15.02.1946 р.), Бронзовим Хрестом Бойової Заслуги (1.01.1946 р.) і присвоєно звання майора (15.02.1946 р.).
 
Пам’ятаємо, не забуваємо, тому перемагаємо!
 
Джерело: Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини