На Тернопільщині презентують книгу про жінок підпілля ОУН
Тернопільський обласний центр охорони пам'яток культурної спадщини запpошує на презентацію книжки «ЖІНОЧА СПРАВА: незабуті історії учасниць підпілля ОУН станиці села Кордишів на Шумщині» (Галина Дацюк, Анатолій Лукащук, «Букрек», 2021). Захід відбудеться 8 липня 2022 р. об 11 год. в приміщенні Кордишівського НВК І-ІІ ступенів.
Ця книжка про жіночу станичну ОУН, УПА волинського села Кордишів на Тернопільщині, що діяла 1943—46 рр. На основі слідчих справ ми вперше оприлюднюємо історії дівчат — зв’язкових, санітарок, господарчих, які стали найактивнішими учасницями національно-визвольних змагань за Самостійну Україну. Їхні історії піднесені і трагічні. Романтички, вони не вірили, що за грипс, покладений у дупло липи, вив’язаний светр, зібрані кілька хлібин для повстанців можна заробити 25 років каторги в Сибіру. Потрапивши в лапи енкаведистів, вони вже не вірили, що переживуть страшні допити і табори.
Вийшовши на волю через багато літ, мали сумнів, що комусь цікава їхня правда, тому не розповідали її. Але вони завжди вірили в Україну. В її Незалежність. У рік, коли ми відзначаємо 80-ліття УПА, правда про наших відважних землячок виходить з підпілля, щоб засвідчити: без жінок повносилої Української Повстанської Армії не було б. Вони стали її зв’язком, ліками, хлібом і кров’ю.
Сьогодні спадкоємиці волинських підпільниць воюють в ЗСУ проти того ж одвічного ворога — російського окупанта, який нізащо не може погодитися з присутністю держави Україна на світовій мапі. Одна з тих захисниць — наша Пташка, родом з сусіднього села, з якого ходила до Кордишева зв’язкова УПА «Гризня» і клала записки в дупло липи коло церкви… У 2011 році під куполом храму Покрови Богородиці була віднайдена криївка з «Бандерівською скринею»...
Презентацію ми запланували на 8 липня невипадково. Щороку в ці дні до Кордишева приїжджає багато людей, щоб 7 липня вшанувати свято Народження Івана Предтечі і чудотворну ікону Івана Хрестителя, віднайдену в селі понад 300 років тому. Сподіваємося на щире спілкування з усіма зацікавленими земляками і землячками, які знайдуть годину, щоб зустрітися з унікальною книжкою про долю незламних жінок.
Організатори заходу: Тернопільський обласний Центр охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини (директорка Центру, керівниця проєкту, кандидат історичних наук Марина Ягодинська); Кордишівський НВК І - ІІ ступенів (директорка Інна Кулієва); Кордишівська ОТГ (голова Галина Дмитришина); Кордишівська публічно-шкільна бібліотека-філія Шумської міської ради (завідувачка Тетяна Рудюк).
Галина Дацюк, Анатолій Лукащук