У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається дерев’яна ікона «Іоан Хреститель»
7-го липня в Україні відзначають велике християнське свято — Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Це ім’я, яке дали своєму новонародженому синові праведні Захарія та Єлизавета, означає «дар Божий» або «благодать Божа». У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї розповіли про цього святого та пов'язані з ним експонати, які зберігаються у фондах.
Розповідає Святе Євангеліє (від Луки), що коли накреслив Захарія слово це на дощечці, минулася йому тимчасова німота, заговорив він, славлячи Господа і пророкуючи, за навіянням Духа Святого, про пришестя незабаром Спасителя, і що стане Іоан Предтечею Його, аби підготувати люд до сприйняття Спасителя.
Усі, хто чув про цю подію, у страху й подиві запитували один одного і самих себе: «Що ж буде з цього немовляти?» А з хлопчика виріс муж премудрий і преславний, якого сам Ісус Христос назвав людиною, від котрої немає вищої поміж народжених жонами.
Це християнське свято збіглося зі святом Івана Купала, яке наш народ відзначав у дохристиянські часи. У різні часи Церква намагалася побороти язичницькі традиції у святкуванні Різдва Івана Хрестителя, але зрештою заспокоїлася в цьому питанні. Адже багато релігійних свят зуміли поєднати в собі християнські і язичницькі традиції.
Іван Хреститель прославляється Церквою, як «янгол, і апостол, і мученик, і пророк, і свічар, і друг Христів, і пророків печатка, і заступник старої та нової благодаті, і серед народжених пречесніший, і світлого Слова глас».
У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається дерев’яна ікона «Іоан Хреститель» із села Саранчуки Бережанського району. У 1987 році ікону до музею передав Зеновій Мігоцький — живописець, громадський діяч (м.Бережани).
На іконі поясне зображення Іоана Предтечі. У лівій руці святий тримає розгорнутий сувій («хартію»), що говорить про початок проповіді з текстом « ПОКАЙТЕСЯ …», а права рука піднята у благословляючому жесті. Навколо голови — німб з написом на старослов’янській мові «Св. Іоан Хреститель». Святого зображено з хвилястим темним волоссям та бородою. Одягнений він у гіматій синього та червоного кольорів.
Святий Іоан, викриваючи пороки людей, не щадив ні вельмож, ні правителів. За відважне проповідування і напоумлення навіть самого безбожного царя Ірода Іоанові відрубали голову, яку християни дуже вшановують.
Іоан Хреститель помер так, як жив, — свідком правди Божої і на всі покоління залишився прикладом ревності і мужності, героїзму і боротьби за Божу істину, прикладом найвищої святості і чистоти.
Церква Христова з великою любов’ю ставиться до святого Іоана — Хрестителя і Пророка, Предтечі і Мученика, будуючи храми в його честь, прославляючи його в своїх богослужіннях і молитвах, з шаною відносячись до його святих мощей.
Галина Завіша та Любов Вдовин,
наукові співробітники відділу фондів ТОКМ