Іван Мазепа: історична паралель між сучасним і минулим
Сьогодні, 25 липня, виповнюється 335 років з часу обрання Івана Мазепи гетьманом Лівобережної України. Про видатного політичного та військового діяча розповіли у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Його гетьманство було найдовшим за всю історію нашої держави — цілих 22 роки він протримав у своїх руках гетьманську булаву. Мазепа належав до високоосвічених людей, мав значний дипломатичний та військовий досвід, а також пройшов школу управління державою під керівництвом Самойловича та Дорошенка.
Завдання, які стояли перед ним, як будівничим держави, можна звести до кількох найважливіших напрямків:
- гарантування непорушності своєї влади, підтримання стабільності в суспільстві та забезпечення і сприяння його соціального, економічного й культурного розвитку, оборона держави від посягань зовнішніх ворогів;
- поширення влади на втрачені українські землі, насамперед на Правобережну Україну, й зростання контролю над Запорозькою Січчю.
Та головна мета, яка стояла перед Іваном Степановичем — звільнення Гетьманщини з-під влади Московії.
Для цього восени 1708 року Мазепа і Карл XII підписали договір, за яким шведський король гарантував Україні «… цілісність її кордонів, непорушність вольностей, законів, прав і привілеїв». Звістка про цей доленосний вчинок Івана Степановича викликала лють царя Петра I. За його наказом московські війська здійснили каральну акцію проти гетьманської столиці.
Детальніше — за посиланням.