Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

12.09.2022

«Борщівська сорочка — душі моєї оберіг»: Тернопільський обласний краєзнавчий музей запрошує на виставку

 
Унікальним надбанням нашого краю є традиційний народний одяг. Його передавали з покоління в покоління як оберіг, як символ роду. Особлива перлина одягу Борщівщини — це сорочка вишита чорними нитками, яка стала своєрідною візитівкою краю.
 
Поява цієї унікальної вишитої сорочки пов'язана із давніми трагічними подіями в історії, які відбулися у Борщівському краї більше як п'ять століть тому. На цей мальовничий край напали вороги, які розграбували села та жорстоко вбили усе чоловіче населення. Жінки та дівчата, залишившись без чоловіків, батьків, братів та синів на знак жалоби дали клятву — носити траурний одяг протягом семи поколінь. З того часу вони почали вишивати свої повсякденні й святкові сорочки нитками чорного кольору.
 
Найголовніша особливість декору таких сорочок — це густе шиття чорною бавною (вовняна нитка), якою зашита майже вся поверхня рукава різними техніками:
- «колодки»;
- кучерявий стіб;
- підстелений хрестик;
- хрестик;
- насилування;
- низь;
- ланцюжок;
- стебнівка;
- ретязь;
- мережки;
- обметувальні шви.
 
Особливості вишиванки у тому, що візерунки розміщуються на рукавах за спеціальною триярусною системою вишивки:

- уставка (плічко);
- підуставка (морщинка, «підбирання»);
- і рукав до зап’ястя.
 
Як не дивно, але домінування чорної барви на сорочці ніколи не виглядало печальним, навпаки, — сорочка була ошатною і дуже колоритною, асоціюючись з родючими подільськими чорноземами, з одвічною надією на урожай, а, отже, і на життя.
 
«Борщівська сорочка — душі моєї оберіг» — під такою назвою нещодавно відкрилася виставка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
 
На ній представлено старовинні жіночі і чоловічі сорочки та взірці окремих частин вишиванок. Вони датовані кінцем ХІХ ст. та початком ХХ ст. Можна оглянути зразки з смт. Мельниця-Подільська, з сіл Більче-Золоте, Кривче, Пищатинці, Олексинці тощо.
 
Борщівська сорочка є унікальною. Тому у багатьох митців вона викликає зацікавлення, надихаючи їх на поезію, музику, малювання. Це не лише данина пам’яті нашим талановитим предкам, а й філософське переосмислення їх життя, прагнення до самоутвердження й самобутності.
 
Підготували співробітники відділу фондів ТОКМ,
Галина Гнатишин і Галина Завіша