Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

26.10.2022

«Михайло Бойчук — наша гордість, слава і скорбота»: у Тернопільській ОУНБ діє виставка

30 жовтня 2022 року виповнюється 140 років від дня народження українського художника, уродженця Теребовлянщини Михайла Бойчука. З його іменем пов’язана діяльність творчого об’єднання художників-монументалістів, відомих як «бойчукісти». Серед його послідовників — брат Тимофій Бойчук, художники Кирило Гвоздик, Антоніна Іванова, Оксана Павленко, Охрім Кравченко, Софія Налепинська, інші.

Естетичні принципи М. Бойчука та його школи в 1930-х роках тодішня радянська влада визнала ідейно шкідливими. Він розділив трагічну долю багатьох українських мистців: арешт, сфабриковані звинувачення в контрреволюційній діяльності, розстріл.

За Бойчуком прийшли 25 жовтня 1936 року за сфальсифікованою справою в керівництві так званою націонал-фашистською терористичною організацією. 13 липня 1937 року Військова колегія Верховного суду СРСР засудила Михайла Бойчука до найвищої міри покарання — розстрілу. Того ж дня вирок було виконано. Реабілітовано мистця в 1958 році.

Усі монументальні твори Михайла Бойчука та його учнів було знищено, пізніше з музейної збірки у Львові вилучено фрески художника. Залишилися тільки ескізи й фотографії з оригіналів. Їх можна побачити в музеях Києва, Львова, Харкова, Парижа, Варшави, Лодзі. Найцінніша збірка матеріалів, пов’язаних з раннім періодом життя й творчості Бойчука, зберігається в Національному художньому музеї України, Національному музеї у Львові, Львівській національній картинній галереї мистецтв. Збірка збережена та передана музеям художницею Ярославою Музикою.

Після довгих років забуття мистець повернувся на батьківщину в 1982 році. До 100-річчя від дня його народження Тернопільський творчий клуб «Золотий вересень» провів перший в Україні від часу страти художника вечір пам’яті, влаштував невелику виставку його оригінальних творів із фондів Львівського музею та репродукцій, творів учнів О.Павленко, О. Кравченка.

У 1990 році в Тернополі засновано обласну мистецьку премію ім. Михайла Бойчука. Його іменем названо вулиці в Києві, Тернополі, Львові, Теребовлі. На батьківщині художника встановлено пам’ятник братам Бойчукам, погруддя художника встановлено на фасаді Палацу мистецтв у Львові Ім’я М. Бойчука присвоєно Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва, Тернопільській художній школі.

Від 25 жовтня 2022 року у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки розгорнуто книжково-ілюстративну виставку «Михайло Бойчук — наша гордість, слава і скорбота». В основі експозиції — мистецькі твори М. Бойчука, опубліковані на сторінках книг та журналів, його автобіографія від 1924 року, листування Михайла Львовича з батьком та дружиною Софією Налепінською, листи-спогади Ганни Печарковської про Бойчука і бойчукістів, — розповідають у ТОУНБ.