«Михайло Бойчук — наша гордість, слава і скорбота»: у Тернопільській ОУНБ діє виставка
30 жовтня 2022 року виповнюється 140 років від дня народження українського художника, уродженця Теребовлянщини Михайла Бойчука. З його іменем пов’язана діяльність творчого об’єднання художників-монументалістів, відомих як «бойчукісти». Серед його послідовників — брат Тимофій Бойчук, художники Кирило Гвоздик, Антоніна Іванова, Оксана Павленко, Охрім Кравченко, Софія Налепинська, інші.
Естетичні принципи М. Бойчука та його школи в 1930-х роках тодішня радянська влада визнала ідейно шкідливими. Він розділив трагічну долю багатьох українських мистців: арешт, сфабриковані звинувачення в контрреволюційній діяльності, розстріл.
За Бойчуком прийшли 25 жовтня 1936 року за сфальсифікованою справою в керівництві так званою націонал-фашистською терористичною організацією. 13 липня 1937 року Військова колегія Верховного суду СРСР засудила Михайла Бойчука до найвищої міри покарання — розстрілу. Того ж дня вирок було виконано. Реабілітовано мистця в 1958 році.
Усі монументальні твори Михайла Бойчука та його учнів було знищено, пізніше з музейної збірки у Львові вилучено фрески художника. Залишилися тільки ескізи й фотографії з оригіналів. Їх можна побачити в музеях Києва, Львова, Харкова, Парижа, Варшави, Лодзі. Найцінніша збірка матеріалів, пов’язаних з раннім періодом життя й творчості Бойчука, зберігається в Національному художньому музеї України, Національному музеї у Львові, Львівській національній картинній галереї мистецтв. Збірка збережена та передана музеям художницею Ярославою Музикою.
Після довгих років забуття мистець повернувся на батьківщину в 1982 році. До 100-річчя від дня його народження Тернопільський творчий клуб «Золотий вересень» провів перший в Україні від часу страти художника вечір пам’яті, влаштував невелику виставку його оригінальних творів із фондів Львівського музею та репродукцій, творів учнів О.Павленко, О. Кравченка.
У 1990 році в Тернополі засновано обласну мистецьку премію ім. Михайла Бойчука. Його іменем названо вулиці в Києві, Тернополі, Львові, Теребовлі. На батьківщині художника встановлено пам’ятник братам Бойчукам, погруддя художника встановлено на фасаді Палацу мистецтв у Львові Ім’я М. Бойчука присвоєно Київській державній академії декоративно-прикладного мистецтва, Тернопільській художній школі.
Від 25 жовтня 2022 року у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки розгорнуто книжково-ілюстративну виставку «Михайло Бойчук — наша гордість, слава і скорбота». В основі експозиції — мистецькі твори М. Бойчука, опубліковані на сторінках книг та журналів, його автобіографія від 1924 року, листування Михайла Львовича з батьком та дружиною Софією Налепінською, листи-спогади Ганни Печарковської про Бойчука і бойчукістів, — розповідають у ТОУНБ.