«Славна сторінка українського державотворення»: у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї діє виставка
День 1 листопада 1918 року став знаковим в історії України ХХ століття. В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року відбувся «Листопадовий чин», коли група українських військових на чолі з сотником Д. Вітовським здійснила мирне захоплення влади у м. Львові. Над ратушею старовинного міста вперше замайорів синьо-жовтий прапор.
Активний перехід влади в українські руки відбувався по всій українській території колишньої Австро-Угорської монархії.
13 листопада 1918 р. Українська Національна Рада, як найвищий орган влади, прийняла Тимчасовий Основний закон, згідно з яким на українських землях бувшої Австро-Угорської монархії проголошувалася Західно-Українська Народна Республіка. Її уряд — Державний секретаріат за порівняно короткий час прийняв чимало важливих рішень, спрямованих на розбудову молодої держави. На жаль, через внутрішні і зовнішні чинники ЗУНР проіснувала недовго. Відновлена Польська держава відібрала Галичину, Румунія — Буковину, а новостворена Чехословаччина — Закарпаття.
Нам і наступним поколінням треба завжди пам’ятати і віддавати глибоку шану тим мужнім борцям-патріотам, які виборювали, творили і захищали самостійну державу на західноукраїнських землях. Багато з них полягло на полях битв в лавах УГА. То був час народження і становлення державності.
Сьогодні суверенна Україна перебуває у стані війни з Росією, захищаючи свою незалежність і територіальну цілісність. На нашій території йде кривава боротьба, гинуть люди, руйнуються міста і села. Нам потрібна перемога. Але для її здобуття необхідна не лише військова зброя, а й історичний досвід. Адже історія не тільки вчителька, але і наглядач. Вона слідкує і може карати за допущені помилки і недостатньо засвоєні історичні уроки.
В Тернопільському обласному краєзнавчому музеї у відділі нової і новітньої історії створена постійно діюча експозиція, яка широко висвітлює події 1918—1919 рр. нашого краю. Щорічно влаштовуються виставки з фондових збірок музею.
Назва цьогорічної виставки «Славна сторінка українського державотворення» (до 104-ї річниці утворення ЗУНР). На жаль, час невмолимо віддаляє нас від тих днів. Але дана тематика продовжує залишатися важливим предметом наукових досліджень. Виходить багато нових видань. Частина з них знаходиться на виставці. Експонуються фотоматеріали про наших краян, які боролися за встановлення української влади. Привертають увагу експонати про відзначення в Тернополі пам’ятних дат і подій, пов’язаних з періодом існування ЗУНР.
Запрошуємо всіх небайдужих до історії рідного краю відвідати Тернопільський обласний краєзнавчий музей, оглянути експозицію і тематичну виставку.
Любов Катеринюк,
завідувачка сектора новітньої історії ТОКМ