Історії «мандрування» давніх церков Тернопілля
У Тернопільському обласному центрі охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини розповіли про дерев'яні церкви-мандрівниці зі Зборівщини.
Відомо багато випадків про переміщення дерев’яних храмів на Тернопіллі. Не всі населені пункти мали змогу побудувати власні церкви. У давнину їх зводили здебільшого з дерева. Через стихійні лиха та пожежі багато з них руйнувалося, а коштів на побудову нових не вистачало. Тому сільські громади змушені були просити допомоги в сусідів, які вже спорудили муровані церкви, а дерев’яні не використовували. Чи не найбільше таких переміщених храмів будувалися на Зборівщині, що на заході Тернопільської області.
Розповімо коротко про призабуті історії «мандрування» давніх церков.
У селі Загір’я, яке тепер в Залозецькій громаді, дерев’яну церкву побудували в далекому 1702 р. Але на початку ХІХ століття доволі заможна громада села змогла дозволити собі вимурувати новий храм Воскресіння Христового. Стару ж дерев’яну церкву продали громаді села Стиборівка (тепер Золочівського району Львівської області) і в 1829 році освятили її як церкву Собору Пресвятої Богородиці. Під час Першої світової війни, в 1915 році, снаряд пошкодив іконостас та вівтарну частину, відірвавши її від нави. У 1917 році розпочалася неграмотна відбудова, в результаті якої вівтар став нижчий від захристії. Остаточно церква була відреставрована у 1928 році. В такому вигляді вона збереглася донині.
Старенький храм у Підгайчиках був збудований у сусідньому селі Тустоголови в 1737 році. У 1780 році сільська громада Підгайчиків викупила його і перевезла до себе. В 1859 році художник Лопушанський відновив розписи в інтер'єрі. Ймовірно, церкву перебудували в першій половині ХХ ст. і в такому вигляді вона дійшла до наших часів.
Церква в селі Мшана була побудована у 1741 році. В 1904 р. стареньку святиню разом із іконостасом віддали у сусіднє село Жуківці. Це була триверха будівля з соснових колод на дубових підвалинах. Очевидно, в період Першої світової війни зазнала сильних руйнувань. Існуючу церкву-каплицю могли зібрати з матеріалів попередньої будівлі, можливо, на новому місці. Тепер жуківська дводільна одноверха церква — найменша на Зборівщині.
На фото:
- дерев’яна церква Собору Пресвятої Богородиці 1702 р. у селі Стиборівка., яка перевезена із с. Загір’я;
- Миколаївська церква в селі Підгайчики, перевезена із Тустоголовів;
- Церква св. Параскеви в селі Жуківці, яка подарована громадою села Мшана.
Детальніше — за посиланням.