Перший зимовий похід армії УНР
Традиційно 6 грудня Україна відзначає День Збройних сил. Однак небагато знають, що в цей же день 1919 року почався Перший зимовий похід армії УНР. Символізм дати Дня Збройних сил України та початку Першого зимового походу армії УНР ілюструє тяглість військової традиції в нашій державі та багатовікову майстерність наших військових.
Зупинимося на подіях Першого зимового походу, який тривав п’ять місяців — з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 років — і став однією з найбільш героїчних і вдалих бойових операцій часів Української революції 1917-1921 років. Учасники походу подолали 2500 кілометрів Житомирською, Київською, Черкаською, Кіровоградською, Миколаївською, Одеською, Вінницькою областями, провівши понад 50 успішних боїв.
Планувалося пройти боєздатними частинами армії УНР рейдом по українській території, окупованій білими та червоними, щоб дезорганізувати ворога, його комунікацію, організувати повстанський рух та переховати до весни кадри армії.
Учасники Першого зимового походу були поділені на чотири умовні групи: Запорізьку, Київську та Волинську збірні групи, а також Третю Стрілецьку дивізію. Очолив Перший зимовий похід Михайло Омелянович-Павленко.
Спочатку об’єднана армія УНР вирушила тилами Добровольчої Армії Антона Денікіна, завдаючи несподіваних і відчутних ударів з мінімальними для себе втратами. За місяць Україну було практично звільнено від залишків Добровольчої Армії Денікіна, які спішно евакуювалися в Крим.
Поява Української армії викликала патріотичне піднесення серед місцевого населення. В січні 1920 року на нараді командирів було вирішено проривати більшовицьке запілля. Бійці Української Армії, двічі проривали більшовицький фронт, провівши низку бойових операцій, наскоків, руйнування ворожих установ і засобів комунікації, здобувши кількадесят міст і містечок та захопивши тисячі полонених.
3-4 травня 1920 року рейдуюча Українська Армія провела остаточний прорив більшовицького фронту в районі Тульчин-Ямпіль і 6 травня повернулася до Ямполя, з’єднавшись з іншими частинами Армії УНР, що, разом з поляками, звільняли Україну. А 8 травня 1920 року Армія УНР разом з поляками пройшла урочистим парадом київським Хрещатиком. Віримо, що бойові операції наших військових у війні з росією будуть не менш блискучими як Перший зимовий похід армії УНР.
На фото учасники Першого зимового походу, старшини конвою Михайла Омеляновича-Павленка.
За матеріалами Українського інституту національної пам'яті
підготувала заввідділом Народного історико-меморіального
музею Ярослава і Слави Стецьків (с. Великий Глибочок) Терещук І. Є.