Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

03.01.2023

Омелян Польовий — видатний командир Української повстанської армії 

 
Сьогодні, 3 січня, виповнюється 110 років з дня народження легендарного провідника Української повстанської армії, військового референта Тернопільського обласного проводу ОУН, одного з організаторів повстанської армії на Тернопільщині, командира воєнної округи УПА «Лисоня», члена крайового військового штабу УПА-Захід, поручника УПА, багаторічного політв'язня радянських таборів Омеляна Польового (псевда: «Остап», «Данило Очерет», «Довгуш», «Якір», «Ясь», «Вихор Омелян», «Шухай Остап»).
 
З нагоди відзначення 110-річниці від дня народження Омеляна Польового «Остапа» в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини організовано тематичну книжково-ілюстративну експозицію, яка діятиме впродовж тижня.
 
Народився він 3 січня 1913 року в с. Ярчівці Зборівського повіту (нині Тернопільського району Тернопільської області). Походив із селянської свідомої української родини.
 
Після закінчення у 1924 р. народної школи в рідному селі Омелян вступив до Тернопільської української гімназії, де під час навчання належав до «Пласту», а згодом до Української Військової Організації. Влітку 1932 р. Омелян Польовий під псевдонімом «Данило Очерет» вступає в Організацію Українських Націоналістів (ОУН).
 
Декілька разів упродовж 1920-1930-х рр. потрапляв на лаву підсудних за проукраїнські погляди, сутички з поліцією польської окупаційної адміністрації, розповсюдження листівок ОУН і створення україномовних шкіл для дітей. Проте, арешти не зламали його, а навпаки загартували до подальшої боротьби.
 
У вересні 1939 р, під час німецько-польської війни, О. Польовий під псевдонімом «Довгуш» очолює Зборівську повітову екзекутивну ОУН та, ймовірно, бере участь в ліквідації польської адміністрації у Зборівщині. 1940 року пройшов навчання у німецькій поліційно-розвідувальній школі в лижному пансіонаті «Стамара» в м. Закопане (сучасна Польща).
 
У травні 1941 р. з наказу ОУН О. Польовий відправлений у тренувальний табір в Нойгамері (зараз м. Свентошув у Польщі), де проходило формування Північної групи Дружин Українських Націоналістів —  Легіону ім. Степана Бандери, що в німецькій армії ідентифікувався під назвою Спеціальний відділ «Нахтігаль». З цим підрозділом Омелян вступав до Львова, Тернополя, Гримайлова, а після реорганізації служив у Білорусії, де у серпні 1942 р. проходив курси чотових командирів.
 
Весною 1943 р., після повернення з «Легіону» до дому, Омеляна Польового залучають до формування у Дрогобиччині збройних підрозділів УНС. Тут він під псевдо «Остап Шухай» зайнявся вишколом першого куреня ім. Кривоноса. На осінь 1943 р. в курені було створено 2 сотні УНС, а деякі відділи цієї частини вже отримали перший бойовий досвід.
 
Орієнтовно, у жовтні 1943 р. О. Польового скеровують у Тернопільщину на посади обласного командира УНС та військового референта у складі обласного проводу ОУН. Із формуванням зимою 1943-1944 рр. Тернопільської воєнної округи УПА, Омелян Польовий («Остап») призначений командиром цієї округи, якій присвоїли порядковий номер — 3 та назву «Лисоня».
 
Детальніше — за посиланням: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057284836152