Омелян Польовий — видатний командир Української повстанської армії
Сьогодні, 3 січня, виповнюється 110 років з дня народження легендарного провідника Української повстанської армії, військового референта Тернопільського обласного проводу ОУН, одного з організаторів повстанської армії на Тернопільщині, командира воєнної округи УПА «Лисоня», члена крайового військового штабу УПА-Захід, поручника УПА, багаторічного політв'язня радянських таборів Омеляна Польового (псевда: «Остап», «Данило Очерет», «Довгуш», «Якір», «Ясь», «Вихор Омелян», «Шухай Остап»).
З нагоди відзначення 110-річниці від дня народження Омеляна Польового «Остапа» в Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини організовано тематичну книжково-ілюстративну експозицію, яка діятиме впродовж тижня.
Народився він 3 січня 1913 року в с. Ярчівці Зборівського повіту (нині Тернопільського району Тернопільської області). Походив із селянської свідомої української родини.
Після закінчення у 1924 р. народної школи в рідному селі Омелян вступив до Тернопільської української гімназії, де під час навчання належав до «Пласту», а згодом до Української Військової Організації. Влітку 1932 р. Омелян Польовий під псевдонімом «Данило Очерет» вступає в Організацію Українських Націоналістів (ОУН).
Декілька разів упродовж 1920-1930-х рр. потрапляв на лаву підсудних за проукраїнські погляди, сутички з поліцією польської окупаційної адміністрації, розповсюдження листівок ОУН і створення україномовних шкіл для дітей. Проте, арешти не зламали його, а навпаки загартували до подальшої боротьби.
У вересні 1939 р, під час німецько-польської війни, О. Польовий під псевдонімом «Довгуш» очолює Зборівську повітову екзекутивну ОУН та, ймовірно, бере участь в ліквідації польської адміністрації у Зборівщині. 1940 року пройшов навчання у німецькій поліційно-розвідувальній школі в лижному пансіонаті «Стамара» в м. Закопане (сучасна Польща).
У травні 1941 р. з наказу ОУН О. Польовий відправлений у тренувальний табір в Нойгамері (зараз м. Свентошув у Польщі), де проходило формування Північної групи Дружин Українських Націоналістів — Легіону ім. Степана Бандери, що в німецькій армії ідентифікувався під назвою Спеціальний відділ «Нахтігаль». З цим підрозділом Омелян вступав до Львова, Тернополя, Гримайлова, а після реорганізації служив у Білорусії, де у серпні 1942 р. проходив курси чотових командирів.
Весною 1943 р., після повернення з «Легіону» до дому, Омеляна Польового залучають до формування у Дрогобиччині збройних підрозділів УНС. Тут він під псевдо «Остап Шухай» зайнявся вишколом першого куреня ім. Кривоноса. На осінь 1943 р. в курені було створено 2 сотні УНС, а деякі відділи цієї частини вже отримали перший бойовий досвід.
Орієнтовно, у жовтні 1943 р. О. Польового скеровують у Тернопільщину на посади обласного командира УНС та військового референта у складі обласного проводу ОУН. Із формуванням зимою 1943-1944 рр. Тернопільської воєнної округи УПА, Омелян Польовий («Остап») призначений командиром цієї округи, якій присвоїли порядковий номер — 3 та назву «Лисоня».
Детальніше — за посиланням: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057284836152