Депутати Тернопільської обласної ради прийняли звернення про врегулювання на законодавчому рівні питання щодо безперешкодного придбання громадянами вогнепальної зброї з метою самозахисту
Розглянувши клопотання громадської організації «Інститут модернізації суспільства» (м. Тернопіль), враховуючи пропозицію депутата Тернопільської обласної ради Мисика Володимира Святославовича, рекомендації постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань законності, запобігання корупції, регламенту, депутатської діяльності та здійснення демократичного цивільного контролю за сектором безпеки, оборони і правоохоронними органами, керуючись частиною другою статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тернопільська обласна рада вирішила прийняти звернення депутатів Тернопільської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України про врегулювання на законодавчому рівні питання щодо безперешкодного придбання громадянами вогнепальної зброї з метою самозахисту.
Текст звернення подаємо повністю.
Основоположними цінностями життя людини є її права та свободи, здоров’я, честь і гідність, недоторканість майна та особиста безпека. Попри охорону цих цінностей Конституцією та Законами України, вкрай необхідним є вдосконалення правового режиму особистої безпеки громадянина.
Одним із найефективніших способів активного захисту свого життя та здоров’я, а також життя і здоров’я навколишніх від зловмисних діянь є використання вогнепальної зброї, як засобу крайньої необхідності. Водночас, нормативно-правова база сучасного законодавства України є недостатньою для законного володіння тими видами вогнепальної зброї, використання яких дозволить ефективно здійснити захист свого життя чи здоров’я від неправомірних посягань.
Для широких верств населення легальне володіння зброєю обмежене: можна використовувати або мисливську, або спортивну. Існує також нагородна зброя, зокрема, від МВС України, але легітимність її отримання викликає певні сумніви. Фактично вогнепальна зброя самозахисту може видаватися тільки обмеженому колу осіб. А газова чи травматична зброя не має необхідної вражаючої сили, щоб одразу зупинити можливого нападника-злочинця.
Проте саме вогнепальна зброя є найбільш ефективним засобом захисту конституційних прав на самооборону. Світова статистика засвідчує, що у держави, в якої легалізовано законний обіг вогнепальної зброї, відбулося зменшення рівня злочинності. Підтвердженням необхідності легалізації вогнепальної зброї для України може слугувати ситуація, що склалася в ході російсько-української війни, коли жителям Києва почали видавати автоматичну зброю. За твердженням правоохоронних органів у засобах масової інформації це призвело до значного зменшення рівня злочинності.
Враховуючи наведене, ми, депутати Тернопільської обласної ради, звертаємося до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України:
- підтримуючи проект Закону України «Про право на цивільну вогнепальну зброю» (реєстраційний номер 5708 від 25 червня 2021 року) і проект Закону України «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» (реєстраційний номер 5708-1 від 13 липня 2021 року), просимо прискорити прийняття консолідованого законопроекту;
- прийняти на законодавчому рівні відповідні рішення для створення належних умов у державі щодо безперешкодного придбання громадянами вогнепальної зброї (гладкоствольної, нарізної, короткоствольної, пістолетів тощо) з метою самозахисту.
Прийнято на другому пленарному засіданні п’ятої сесії Тернопільської обласної ради сьомого скликання
21 грудня 2022 року
м. Тернопіль