Невтомлені. Нескорені. Об'єднані
У Тернопільському обласному художньому музеї відкрилася виставка до річниці супротиву українського народу повномасштабній російській агресії.
Війна є одним із станів існування суспільства. Війни тривають довго, суспільства перебувають у стані війни десятиліттями, а деколи століттями. Так і російсько-українська війна розпочалась не 24 лютого 2002 р, а 9 років тому. Але фактично вона триває вже понад 300 років, відтоді росія намагається знищити українську ідентичність.
Але війна не скасовує мистецькі процеси. Руки опускати не можна, митці творять: малюють, ліплять, різьблять, плетуть. Відтворюють події, свої переживання на полотнах. Але для чого це все? Основна наша задача зробити так, щоб українці не забули всього, що нам заподіяла росія. Закарбувати це в нашій пам’яті й пам’яті нащадків.
Війна знаходить відгуки не лише в творчості художників, поетів, а також і музикантів. Привітати присутніх із відкриттям виставки прийшли студенти музичного коледжу імені Соломії Крушельницької : Анастасія Гайдемська, Софія Рудакевич, Олеся Гаврилюк, Петро Турчин та Єлизавета Олійник. Вони виконали пісню «Мить» із репертуару гурту Океан Ельзи та пісню на слова тернопільської поетеси Наталії Кушнір, музика студента коледжу Віталія Маркевича «Ви мене не забудьте» та читали поетичні твори.
Ідея створити цей проєкт виникла на початку цього року. Адже є тернополяни, які не розуміють, що йде війна, є люди, які це розуміють, але їм байдуже і вони втомились. Можливо через те, що Тернопіль далеко від лінії фронту. Тому ми запросили митців, яким не байдуже, які не втомились, які цю війну пропускають через себе. Від цього і назва — «Невтомлені. Нескорені. Об’єднані».
Дуже приємно, що на участь у виставці зголосилися 33 автори, хоча на початку планувалося 20. Мистці, дізнавшись про наш проєкт із анонсів на сайті, сторінках у соцмережах, активно долучилися. Ми вдячні їм за це. Більшість авторів — молоді художники. Поряд із ними свої твори представляють мистці з досвідом, знані у нашому краї: В. Якубовський, В.Чорнобай, М. Пазізін, В.Лупійчук, В. Боркута, В.Шерстій, Д. Пилипʼяк.
Збірні виставки цікаві тим, що кожен глядач знайде щось близьке для себе.
Всього на огляд виставлено 70 творів: абстрактні роботи, філософські твори, іконопис, реалістичні портрети воїнів ЗСУ, а також — Степана Бандери, Василя Сліпака. Серед технік — живопис, графіка, різьба, деревопластика, бісероплетіння, ліплення.
На виставці є твори учасників бойових дій. Серед них — Віталій Піщев, який зараз воює на передовій, Микола Мамчур, Володимир Шерстій.
Серед учасників виставки є волонтери, які докладають багато зусиль, наближаючи Перемогу. Це — Неля Чухрай, Оксана Бурда, Рустам Давлєтов, Назар Туваков, Арсен Гринюка, Крістіна Андоліні, Любов та Володимир Поворозник і багато інших.
В процесі підготовки виставки деякі автори висловили бажання реалізувати свої твори і частину коштів направити на потреби ЗСУ. Ми всіляко підтримуємо цю ініціативу.
Виставка буде діяти до 15 березня 2023 року.
Слава Україні! Разом до перемоги!
Куратор проекту,
головний зберігач фондів ТОХМ Наталя Піщев.
Фото — Наталя Огінська.