Сьогодні виповнюється 152 роки з дня народження Лесі Українки
25 лютого 1871 року народилася геніальна і неповторна Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка).
Різноманіття талантів цієї мужньої жінки, її неймовірна працездатність, попри хворобу, перелік сфер, у яких Леся Українка досягла успіху, величина її творчого доробку, який вона змогла залишити нащадкам, проживши лише 42 роки, — дійсно вражають!
Письменниця, поетеса, драматург і критик, перекладачка, публіцист, культурна і політична діячка, фольклористика і переконана націоналістка — вона мала оту унікальну жагу до пізнання, здатність до блискавичного навчання і неймовірну працелюбність.
Звичайно ж, Леся Українка відома кожному з нас, найперше як поет та письменник, а її твори визнані шедеврами української та й світової літератури. «Коли б треба було окреслити творчість Лесі Українки одним словом, — писав Максим Рильський, — то найвідповідніше слово було б — боротьба».
Постать Лесі Українки завжди була оповита народною любов’ю. А все тому, що вона теж безмежно і самовіддано любила свою Україну, свій народ, мову, культуру, звичаї, пісню. Леся жила Україною, боролась за Україну, творила, виливала своє слово для України.
Геніальна дочка Прометея пронесла крізь своє швидкоплинне життя творчий вогонь — цю іскру Божу. А сьогодні вона промовляє до світу устами своїх нащадків, бо кожне її слово — то заповіт, напутнє послання, дороговказ для рідного народу, яке не втрачає своєї ваги крізь століття:
«Заржавіють від сліз кайдани,
Самі ж ніколи не спадуть!
Нащо даремнії скорботи?
Назад нема нам воріття!
Берімось краще до роботи,
Змагаймось за нове життя!»
Тож вивчаймо і пізнаваймо творчість Лесі Українки, бо вона воістину багатогранна! Шануймо Велику Українку і дякуймо Богу за те, що обдарував наш народ такими Провідниками.
Пам’ятаємо, вивчаємо, пишаємося — тому перемагаємо!
Картина Олега Шупляка «Лісова пісня. Леся Українка»
Голова Тернопільської обласної ради
Михайло Головко