Володимир Мисик: «Пишаємося видатними краянами, які працюють на благо Тернопільщини та України»
У Тернопільському ОКІППО відбулося чергове засідання науково-методичної ради. Участь у ньому взяв голова постійної комісії Тернопільської обласної ради з питань освіти, науки, молодіжної політики, фізичної культури і спорту Володимир Мисик.
Під час засідання Володимир Святославович виконав приємну місію – за професійні досягнення в галузі освіти, сумлінну працю, високий професіоналізм, плідну науково-педагогічну діяльність та з нагоди 75-річчя від Дня народження відзначив Володимира Черняка – виконуючого обов’язки на посаді завідувача кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти подякою голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка.
«Доктор біологічних наук, професор Володимир Черняк – це людина, яка заслуговує на найвищі нагороди та відзнаки, – сказав, вітаючи ювіляра, Володимир Мисик. – Його науковий доробок потрібно ретельно вивчати та популяризувати, а щира любов до природи рідного краю, бажання зберігати та примножувати біорізноманіття України викликають захоплення. Особливо цінними для розвитку освіти в сучасних умовах є напрацювання Володимира Максимовича по методиці викладання природничих наук в інноваційних умовах сучасної школи. Всі досягнення ювіляра годі й перерахувати. Пишаємося такими видатними краянами, які працюють на благо Тернопільщини та України».
Народився Володимир Черняк в с. Онишківці на Тернопільщині. Закінчив Тернопільський державний педагогічний інститут та одержав кваліфікацію учителя біології і хімії середньої школи. Свою наукову діяльність розпочав перебуваючи на посаді заступника директора з навчальної роботи, вчителя біології Кременецької школи-інтернату. За його ініціативи у 1985 році у школі було створено дендрарій, площею 3,0 га, в якому зібрано 260 видів і форм дерев, кущів, ліан, 70 видів і сортів декоративних рослин.
Володимир Максимович працював у Тернопільському національному педагогічному університеті, де у різний час обіймав посади старшого викладача, доцента, завідувача кафедри методики викладання біології та професора цієї кафедри. За цей період захистив кандидатську дисертацію на тему «Культурна дендрофлора району Кременецьких гір і перспективи її використання», одержав науковий ступінь кандидата біологічних наук за спеціальністю ботаніка.
За його ініціативи в 1998‒2006 роках у с. Гутисько Бережанського району Тернопільської області створено біостаціонар – базу для наукової роботи, проходження навчальних практик студентами хіміко-біологічного і географічного факультетів Тернопільського національного педагогічного університету.
Згодом в Українському державному лісотехнічному університеті Володимир Черняк захистив докторську дисертацію «Культивована дендрофлора Волино-Поділля, перспективи її використання та збагачення», одержав науковий ступінь доктора біологічних наук за спеціальністю лісові культури та фітомеліорація.
З 2007 по 2017 роки працював у Білоцерківському національному аграрному університеті, очолював кафедру садово-паркового господарства. Тоді ж ініціював створення біостаціонару площею 2 га, який став навчальною, науковою та виробничою базою кафедри садово-паркового господарства. За період 2007–2017 років на цій території закладено магнолієвий сад площею 0,04 га; побудовано кам’янисту гірку, на якій зростає близько 200 видів і сортів рослин; створено колекцію кизильників (84 види і форми), коніферетум (65 видів і форм), колекції одно-, дво- та багаторічних квітниково-декоративних рослин (950 видів і сортів). Створено навчально-дослідне лісове господарство площею 270,5 га, яке стало навчальною, науковою та виробничою базою кафедри лісівництва, ботаніки і фізіології рослин БНАУ. У 2008 році В. М. Черняк передав на біостаціонар посадковий матеріал на суму 95 тис. грн.
З вересня 2017 року Володимир Максимович працює в Тернопільському ОКІППО. У січні 2018 року ініціював створення біостаціонару площею 3,0 га, розробив проєкт території, а в серпні 2018 року ще й лабораторії науково-дослідного та навчально-методичного забезпечення дисциплін еколого-природничого спрямування інституту.
На території біостаціонару створено: магнолієвий сад площею 0,04 га, аптекарський город – 0,06 га (45 видів рослин); розсадник – 0,4 га; коніферетум – 0,6 га; науково-дослідну земельну ділянку – 0,22 га; садівничий центр «Магнолія» – 0,18 га; 18 моносадів: сад жоржин – 57 сортів; сад айстр – 80 сортів; сад однорічних квіткових рослин – 32 види; сад лікарських рослин – 54 види; сад торянд – 12 сортів; сад канн – 8 сортів; сад ірисів – 47 сортів; сад хвойних рослин – 15 видів тощо; колекції одно-, дво- та багаторічних квітково-декоративних рослин (256 видів і сортів).
На базі ТОКІППО Володимир Максимович організував та провів дві міжнародні науково-практичні конференції: «Інтродукція рослин на Волино-Поділлі: наука, освіта, мистецтво формування ландшафту, виробництво» (17–18 травня 2018 р. м. Тернопіль), «Біорізноманіття України в контексті сучасних природних умов середовища» (04–05 червня 2020 р. м. Тернопіль), а також дві всеукраїнські науково-практичні конференції «Здоров’язбережувальні технології закладу освіти в умовах сучасних освітніх змін» (06–07 червня 2019 р. м. Тернопіль), «Концептуалізація професійних компетентностей вчителя в умовах інноваційного освітнього простору сучасної школи» (10–11 червня 2021 р. м. Тернопіль).
Численні наукові роботи доктора біологічних наук присвячені дослідженню культивованої дендрофлори Волино-Поділля, флорі та рослинності Тернопільської області, методиці викладання біології, екології, декоративної дендрології, лісівництва, топіарного мистецтва. Він є автором більше 244 наукових та науково-методичних праць, у тому числі 9 монографій, 27 наукових, навчально-методичних посібників, 182 статей і тез конференцій, 15 посібників, 5 словників-довідників; підготував 4 кандидатів біологічних наук; є членом спеціалізованої вченої ради Національного університету біоресурсів і природокористування України і науково-технічної ради Кременецького ботанічного саду.