Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

23.06.2023

Теофілія Бзова-Федорів-Стахів — визначна діячка національно-визвольного руху, зв’язкова ОУН

 
Сьогодні, 23 червня, вшановуємо пам'ять визначної діячки національно-визвольного руху, зв’язкової ОУН, повітової провідниці ОУН Підгаєччини Теофілії Бзови-Федорів-Стахів (псевда: «Марія», «Маруся», «Ірина», «Ірина Мороз», «Марта», «Гава»). Про життя та діяльність щирої патріотки розповіли у Музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини.
 
Народилася Теофілія 1 вересня 1911 р. в селянській родині Миколи і Ольги (з дому Мороз) Бзових у селі Носів Підгаєцького повіту на Тернопільщині (тепер Підгаєцької міської громади Тернопільського району Тернопільської області). Освіту здобула у Львові в семикласній школі імені Маркіяна Шашкевича та учительській семінарії Українського педагогічного товариства (УПТ) «Рідна школа», яку закінчила в 1930 році. У школі, а згодом в учительській семінарії стає членкою української скаутської організації «Пласт», Союзу Української Націоналістичної Молоді, а згодом Організації Українських Націоналістів. В той же час співпрацює з такими націоналістичними діячами, як Іван Габрусевич, Ярослав Старух, Василь Кук, Роман Шухевич, Михайло Турчманович, Степан Ленкавський.
 
У 1930-х роках стає членом Підгаєцького повітового проводу ОУН, а в 1937 р. під псевдо «Гава» очолює його. На підвладній їй території розміщувалась підпільна друкарня Краєвої Екзикутиви (КЕ) ОУН.
 
У серпні 1939 р. хвору Теофілію заарештовує польська поліція і відправляє в концтабір «Береза Картузька», проте з розпадом польської держави, усі в’язні з концтабору вийшли на волю. Повернулася у своє село і Теофілія, зустрілася із своїм нареченим Петром Федоровим (псевдо «П’єр») — членом ОУН та політв’язнем. Щоб не потрапити знову у тюрму, вони відійшли на захід. Петро працював на Лемківщині, а Філя – у жіночій мережі ОУН у Кракові та в технічному звені референтури пропаганди ОУН.
 
На початку німецько-радянської війни, у липні 1941 р., Теофілія разом з «П’єром» у складі похідних груп ОУН повертається до Львова, а згодом у 1942 одружується та працює у жіночій референтурі КЕ ОУН на Західних Українських Землях.
 
Її готували до роботи на території СРСР — планували разом з однією із похідних груп відправити на схід до Кривого Рогу, однак через слабкі легені (у Філі була початкова стадія туберкульозу) Степан Бандера особисто викреслив її зі списку і відрядив до Львова. Тут разом із чоловіком, координувала роботу підпілля, підтримувала зв’язки з провідними діячами Проводу ОУН.
 
У 1945 р., за особистим дорученням Голови Проводу ОУН Романа Шухевича, разом з чоловіком відправлена у підпільну мережу ОУН т. зв. Закерзоння (тепер територія Польщі) — у розпорядження крайового провідника ОУН Західних Окраїн Українських Земель (ЗОЗУЗ) Ярослава Старуха «Стяга». Її чоловік Петро під псевдо «Косич»-«Дальнич» очолив крайову референтуру СБ, а Філя (тепер «Марта», «Ірина Мороз», «Маруся») виконувала особливо важливі доручення провідника «Стяга».
 
У 1947 р. Теофілію заарештовано, а у 1950 р. засуджено на 10 років тюремного ув’язнення. Після майже 8 років тюрми Теофілію Бзову (Ірину Мороз) звільнено за амністією. У 1960 р. на запрошення родини виїхала в Канаду. Вдруге одружилася з Романом Стаховим. Спочатку мешкала у Гамільтоні, згодом — у Торонто. Була активною у громадсько-політичному житті української еміграції, а як учасниця визвольних змагань належала до Товариства колишніх вояків УПА в Канаді.
 
У 1998 р. Американська жіноча громада включила її в список «100 найвизначніших героїнь світу» — жінок, які боролися за свободу свого народу і за права людини.
 
Теофілія Бзова-Федорів-Стахів померла в Торонто 23 червня 2003. Їй ішов 92-й рік. Похована на Українському цвинтарі святого Володимира в Оквілл (Онтаріо, Канада).