У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається унікальна ікона
Святий хрест – це вічно живий символ безконечної Божої любові, символ Христової жертви, символ відкуплення і спасіння, символ Христової перемоги над смертю. Свято Воздвиження чесного і життєдайного хреста, яке припадає на 14 вересня, є найбільшим святом на честь Господнього Хреста. В цей день відзначають Воздвиження, що значить Піднесення, тобто окремий урочистий обряд прославлення і пошанування святого хреста.
Це дуже давнє свято, але як історія віднайдення святого Хреста, так й історія започаткування свята покриті серпанком різних легенд. Історики Східної Церкви стверджують, що становленню Воздвиження сприяли дві події: віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос у IV ст. і його повернення з перської неволі у VII столітті.
У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста» (до 1979 року ікона знаходилася у церкві Воздвиження Чесного Хреста м. Тернополя).
На іконі відтворено сцену віднайдення хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос і який знайшла свята Єлена під час подорожі в Палестину на початку IV століття. На передньому плані ікони зображена жінка, яка піднімає високий хрест. Зліва від неї – постать єпископа у священичому облаченні. На задньому плані ікони видно гору Голгофу, на якій було розіп’ято Ісуса.
Детальніше – за посиланням.