9 жовтня – Всесвітній день пошти
Це свято засноване з ініціативи Організації Об'єднаних Націй. Відповідне рішення прийняте на конгресі Всесвітнього поштового союзу в 1969 році. Дата для відзначення професійного свята всіх поштових працівників обрана не випадково. Саме 9 жовтня 1874 року в Швейцарії представниками 22 країн був підписаний Бернський договір, згідно з яким засновано Генеральний поштовий союз. У 1878 році змінюється назва на Всесвітній поштовий союз, який нині налічує у своєму складі 192 країни. Мета діяльності – організація, поліпшення поштової служби у всьому світі та забезпечення міжнародного співробітництва у цій сфері.
З нагоди Всесвітнього дня пошти у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї експонуються виставки, на яких широко представлені українські марки й маркована продукція різних країн світу. Це є дієвим засобом популяризації важливої ролі поштової сфери у щоденному житті людей.
Всесвітній день поштарів відзначають люди, які створили і розвивають найбільшу в світі мережу фізичної доставки поштових повідомлень. За даними Всесвітнього поштового союзу, «міжнародна пошта розмовляє 6800 мовами своїх клієнтів. Долаючи будь-які кордони та повітряний простір, дана мережа забезпечує для багатьох країн ефективне та недороге перевезення товарів й цінних речей.
Сьогодні мережа поштової доставки переживає активне реформування в усьому світі, оскільки глобалізація та інтернет внесли свої корективи в її роботу і, відповідно, змінили вимоги клієнтів пошти до оперативності та зручності її роботи. Електронний лист відправляється одним натисканням клавіші, але погодьтеся, що електронна скринька без душі…
Потреба людства в обміні інформацією з’явилася ще у найдавніші часи. З появою писемності виникла можливість передавати повідомлення в письмовому вигляді, це й стало початком поштового зв’язку. Спершу цей зв’язок був епізодичним, письмові повідомлення пересилалися кінними і пішими гінцями за принципом естафети.
За всю багату історію пошти набралося чимало цікавих фактів серед яких:
- перший відомий поштовий документ знайдений в Єгипті у 255р. до н.е.;
- автор першої офіційної марки у Великобританії – Роуленд Хілл ( 1840 р.) Щоб марка вважалася офіційною, в ній повинні бути дотримані певні правила: на марці потрібно писати назву країни на латинській мові. Якщо назви немає – значить, це марка Великобританії, адже ця держава звільнена від такого напису як перша в історії країна, що використала марки;
- пошта, заснована паном Бандінеллі у Львові (1629 рік), вважається найстарішою у Східній Європі;
- існувала також і підпільна пошта України (ППУ). За підтримки Організації українських націоналістів (ОУН) випускалися спеціальні марки для цієї пошти. Але використовували їх не за прямим призначенням: за допомогою цих марок члени ОУН намагалися привернути увагу світової спільноти до скрутного становища України;
- Федір Фекета (листоноша, якому встановили перший у світі пам'ятник ) щодня долав пішки понад 60 кілометрів. Жив він у селі Тур'ї Ремети, і кожного дня в будь-яку погоду Фекета ходив до Ужгорода по листи, газети та грошові перекази. Називали його «послом». Перший у світі пам'ятник листоноші спорудили у 1838 році у селі Тур'ї Ремети на його честь;
- листування між першими особами держав велося ще з давніх часів. Перші згадки про поштове сполучення Гетьманщини датуються ХVII століттям: ще Богдан Хмельницький вів листування як з провідними політиками сусідніх країн, так і з козацькою старшиною. Процес написання одного із козацьких листів, який назавжди залишиться в історії країни та мистецтва, зображений на знаменитій картині Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану»(1880–1891);
- у 1984 році Елан Форман написав листа дружині, який налічував 1 402 344 слова. Це найдовший лист, надісланий поштою;
- 5 мільйонів – така кількість листів проходить за одну хвилину через усі пошти світу.
Всесвітній день пошти має свій логотип у вигляді стилізованого зображення: двоє людей обмінюються предметом, що схожий на конверт, листівку чи будь-яке інше поштове відправлення.
Детальніше – за посиланням.