Пласт в історії українського націоналістичного руху
У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї розповіли про роль Пласту в національно-визвольній боротьбі українського народу та історію становлення і розвитку організації на Тернопільщині.
Впродовж минулих століть українці поклали мільйони жертв в боротьбі за Українську незалежну державу. В історію українських визвольних змагань золотими літерами записана діяльність Української повстанської армії. Чи не найбільший внесок у розвиток українського націоналістичного руху зробила українська скаутська організація Пласт, яка від 1911 до 1930 років діяла легально. Було виховане не одне покоління пластунів, які зайняли провідні позиції в ОУН та УПА.
Членів організації впродовж життя зобов’язувала пластова присяга: «Присягаюсь своєю честю, що робитиму все, що в моїй силі, щоб бути вірним Богові й Україні, помагати іншим, коритися Пластовому Законові і слухатись Пластової влади».
Днем заснування Пласту в Україні вважають 12 квітня 1912 р., коли викладач Львівської академічної гімназії О. Тисовський прийняв присягу у 40 пластунів.
У Тернополі перший пластовий гурток створено у вересні 1912 року при українській державній гімназії ім. Франца-Йосифа під проводом професора І. Галущинського, через рік його очолив В. Безкоровайний. Діяльність Пласту того часу складають майже щотижневі мандрівки, теренові ігри з підкладанням, слідженням, щотижневі сходини з вивченням історії визвольної боротьби, виголошенням рефератів, дискусії, набуття пластових умілостей, розвиток пам’яті, вивчення картографії, азбуки Морзе.
З початком Першої світової війни практично всі пластуни віком понад 16 років зголосилися до лав Легіону УСС, у тому числі і вихідці з Тернопілля. Понад 600 вихованців Пласту взяли участь у національно-визвольних змаганнях і більшість з них поклали свої життя на полі бою.
Молодь 20-х років виростала в тяжкий повоєнний час. Свіжими залишалися в її пам’яті згадки про Українську державу і Українську Галицьку Армію. З болем переживала вона невдачу визвольних змагань, масові арешти провідних людей, знущання над українцями. Всі ці події зміцнювали її національну свідомість.
У кожному навчальному закладі, де були українці, створювалися пластові гуртки. До праці в Пласті повертались колишні працівники та вихованці, які пройшли через воєнну завірюху. Пласт став кузнею найкращих кадрів ОУН.
Вихованцями Пласту були і Роман Шухевич, і Степан Бандера. Через важку хворобу (ревматизм колінних суглобів) С. Бандеру протягом двох років не приймали до Пласту. Бували моменти, коли хлопець зовсім не міг ходити. І лише власними надзусиллями він переміг біль і здав необхідні для вступу фізичні вправи.
Детальніше - за посиланням.