Цьогоріч минає 155 років з дня народження Євгенії Ярошинської
У Тернопільській обласній бібліотеці для дітей розповіли про видатну буковинку Євгенію Ярошинську — неоціненно призабуту першу українську письменницю (на тоді австроугорської Буковини), вчительку, активну громадську діячку, педагогиню, перекладачку, етнографиню, фольклористку — особистість, життя та творчість якої ще досі повністю не дослідженні.
Народилася вона 18 жовтня 1868 року в мальовничому селі на Кіцманщині, що на Буковині (нині Чернівецька область). Разом із Ольгою Кобилянською вона стояла біля витоків жіночого руху в Галичині та на Буковині, фіксувала яскраві зразки народної творчості, активно займалася просвітницькою роботою. Не зважаючи на це, її біографія залишається недостатньо вивченою і маловідомою суспільству.
Ось яке духовне віно дістала Євгенія від батьків: початкова грамота вдома (вищу освіту давали лише синам) і шість класів (закінчила з відзнакою) Чернівецької гімназії, де викладання велося німецькою мовою – оце й уся освіта. Значно більше їй дісталося від Бога – талант і неймовірна працьовитість. Не маючи можливості втамовувати інтелектуальний голод навчанням в університеті, вона, за словами батька, «вдома читала і писала неустанно, що не можна було її від книжок відірвати».
Євгенія Ярошинська належала до тих людей, якими зазвичай не опікуються, знаючи, що вони самі дадуть раду і собі, й іншим; переживаннями, внутрішнім світом, почуттями, болями яких не переймаються, звиклі до їхньої сили.
Її життя було дуже коротким (відійшла у засвіти у 36), але надмірно насиченим подіями та справами, емоціями й випробуваннями. Людина надзвичайної сили волі, непереборного ентузіазму, безмірної любові до свого буковинського краю, вона випромінювала оптимізм і просто фантастичну впевненість у тому, що добро таки має перемогти.
Якщо вас заінтригувала ця інтелектуалка-буковинка, переходьте за посиланнями:
https://lektoriy.ucu.edu.ua/ (онлайн-лекція)