На Тернопільщині зникнуть смт: деталі
Президент України Володимир Зеленський 24 жовтня 2023 року підписав Закон «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» №3285-ІХ, який 28 липня цього року був прийнятий Верховною Радою України.
Метою документу є законодавче визначення порядку врегулювання окремих питань адміністративно-територіального устрою незалежної України, а також затвердження окремих засад функціонування територіальних одиниць України, зокрема врегулювання порядку їх утворення, ліквідації, встановлення та зміни межі, віднесення до різних категорій, найменування та перейменування тощо.
Законом зокрема врегульовано наступні питання:
- визначення населених пунктів (міст, селищ та сіл) і поселень за соціально-економічними та містобудівними характеристиками;
- врегулювання порядку утворення (ліквідація) населених пунктів, встановлення (зміни) їх меж, процедури найменування (перейменування) населених пунктів;
- визначення правового статусу районів у містах, порядку встановлення (зміни) їх меж, найменування (перейменування) районів у містах;
- порядку утворення, ліквідації районів, встановлення (зміни) їх меж;
- визначення процедури віднесення населених пунктів до іншої категорії, віднесення поселень до категорій населених пунктів, їх правові наслідки;
- закріплення ролі громадського обговорення при прийнятті окремих рішень з питань адміністративно-територіального устрою.
Також Законом встановлено, що міста республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного, районного значення, а також селища міського типу відносяться до категорії міст та визнано Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 12 березня 1981 р. № 1654-Х «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР» таким, що втратив чинність.
Відтепер Законом визначено, що населений пункт – це компактно заселене місце проживання людей, що утворилося внаслідок історичних традицій, господарської та іншої діяльності, має сталий склад населення, власну назву та відокремлену територію із встановленими у передбаченому законом порядку межами. Міста, селища, села за містобудівними та соціально-економічними характеристиками є категоріями населених пунктів.
Місто є населеним пунктом з переважно компактною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч.
Селище є населеним пунктом з переважно садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 5 тисяч.
Село є населеним пунктом із садибною забудовою, загальна чисельність жителів якого становить менше 5 тисяч.
Міста є міськими, а селища та села – сільськими населеними пунктами.
Поселення є компактним місцем проживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення та не віднесено до категорії населеного пункту.
Населені пункти можуть утворюватися на основі поселень у порядку, визначеному цим Законом.
Таким чином, за новим Законом, скасовується поняття «селище міського типу», адже вони перейдуть у категорію селищ, а міста республіканського, обласного та районного значення – у категорію міст. А для компактних поселень поза межами міст, сіл, селищ введено поняття «поселення».
Зауважимо, що Закон України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» набирає чинності через три місяці з дня його опублікування (26.01.2024).