«Слова зворушеного серця»: у Тернопільській ОУНБ діє виставка до 160-річчя від дня народження Ольги Кобилянської
«Величава духовна квітка Буковини», «Цвіт папороті», «Квітка лотоса» – всі ці поетичні епітети відносяться до характеристики мисткині із мальовничого буковинського краю, талановитої української письменниці – Ольги Кобилянської. Сьогодні, 27 листопада, минає 160 років від дня її народження.
З цієї нагоди у відділі міського абонементу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки розгорнуто книжкову виставку «Слова зворушеного серця», на якій представлено видання із фондів книгозбірні: повні зібрання творів за різні роки, вибрані твори, окремі видання, критичні матеріали, тощо.
Здавалось би про Ольгу Кобилянську (27.11.1863 – 21.03.1942), одну із найвидатніших письменниць української та світової літератури, ми знаємо все. Проте, чи відома вона нам повністю…
Ольга Кобилянська – українська модерністська письменниця, феміністка, авторка низки повістей та оповідань про проблеми українського жіноцтва та буковинського села на межі століть. Вона була першою українською авторкою, що ввела в нашу літературу психологічну повість, у якій по-мистецьки вирішувалося питання жіночої емансипації.
Спостерігаючи за становищем жінки у тогочасному суспільстві, Кобилянська мріяла про рівноправність її з чоловіками в одержанні освіти, у вихованні, у виборі свого власного життєвого шляху. Цій проблемі письменниця присвятила більшість своїх творів, зокрема повісті «Людина» та «Царівна». В цих творах вперше жінка стає особистістю.
Ще один витвір видатної буковинки – повість «Земля» вважається одним із найкращих у світовій літературі творів на селянську тематику. Цій темі присвячено декілька соціально-психологічних оповідань з життя селян: «Банк рустикальний» «На полях», психологічні образки: «Жебрачка», «Покора», тощо.
Донедавна залишався невідомим для пересічного читача пласт малої прози, написаної Ольгою Кобилянською під час Першої світової війни: «Московський гвер», «Воєнний акорд», «Лист засудженого жовніра до своєї жінки» та багато інших. Письменниця засуджувала саму війну та наслідки, пов’язані з нею. Ці твори та деякі німецькомовні переклади увійшли до збірки «Огрівай сонце…», що побачила світ українською та німецькою мовами 2011 року.
В останній період життя письменниця написала свій єдиний роман у двох частинах «Апостол черні», в якому сплелися риси сімейного та інтелектуального роману з виразним громадянським звучанням.
Виставка «Слова зворушеного серця» функціонуватиме з 27 листопада по 3 грудня 2023 року.
Детальніше – за посиланням.