«Відновлення декларування: порядок заповнення, відповідальність за порушення вимог фінансового контролю. Зміни в законодавстві, що стосуються декларування»: у Тернопільській обласній раді відбулося навчання
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції Тернопільської обласної ради Лідія Слухинська провела навчання для працівників виконавчого апарату Тернопільської обласної ради та управління комунального майна та природних ресурсів на тему: «Відновлення декларування: порядок заповнення, відповідальність за порушення вимог фінансового контролю. Зміни в законодавстві, що стосуються декларування».
Під час тренінгу присутнім покроково продемонстровано алгоритми:
- створення електронного цифрового підпису;
- формування витягу про доходи із електронного кабінету платника;
- формування витягу із реєстру речових прав;
- заповнення розділів декларації із врахуванням актуальних змін.
Варто зазначити, що з введенням в дію правового режиму воєнного стану 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, державні службовці та прирівняні особи не були зобов'язані декларувати свої статки, хоча й могли зробити це добровільно.
20 вересня 2023 року Президент підписав Закон України №3384 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набув чинності 12 жовтня 2023 року. Цим Законом внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції» у частині відновлення електронного декларування під час воєнного стану та дії антикорупційних механізмів. А саме — визначено обов'язок суб'єктів декларування, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, подати відповідні декларації не пізніше 31 січня 2024 року. При цьому полонені й громадяни на тимчасово окупованих територіях не зобов’язані подавати декларації до скасування воєнного стану або деокупації територій. Обов’язок для таких осіб настає не пізніше 90 днів з дня усунення обставин, які перешкоджають поданню декларації.
Отже, кампанія декларування за 2021-2022 роки триватиме до 31 січня 2024 року. До зазначеної дати декларанти мають подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021-2022 роках, у тому числі для проведення спецперевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше.
З 1 січня до 31 березня 2024 включно починається кампанія декларування за 2023 рік — потрібно подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Усі необхідні роз’яснення стосовно декларування розміщені у Базі знань на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції — https://wiki.nazk.gov.ua/category/deklaruvannya/
За подання недостовірних відомостей у декларації особа може притягатися до кримінальної, адміністративної та дисциплінарної відповідальності в установленому законом порядку.