Наша єдність – наша зброя!
Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Україна відзначає День Соборності. Офіційно це свято встановлено Указом Президента України від 21 січня 1999 року.
Цьогоріч відзначаємо 105-ту річницю проголошення Акта Злуки УНР та ЗУНР. Ця епохальна історична подія, яка стала основоположною віхою українського державотворення, відбулася 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.
Сьогодні ми згадуємо також проголошення IV Універсалом Української Центральної Ради незалежності Української Народної Республіки, яке відбулося у 1918 році. Уперше в XX столітті Україна проголошувалася незалежною суверенною державою.
Проголошення Соборності 22 січня 1919 року, коли Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка об’єдналися в соборну державу, увінчало прагнення до єднання українців, розділених кордонами тогочасних імперій. Ця подія повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об’єднав Сталін у 1939 році.
Після проголошення об’єднання УНР і ЗУНР ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.
Наприкінці існування радянського союзу українці почали влаштовувати так звані «ланцюги соборності». Люди бралися за руки вздовж доріг та влаштовували довжелезні шеренги, щоб продемонструвати таким чином єдність українського народу.
21 січня 1990 року українці утворили ланцюг єдності від Києва до Львова. Це була одна з найбільш масових акцій у Центральній та Східній Європі, яка символізувала незгоду з політикою комуністичної партії.
Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. Цілісність держави буде цілковито відновлена після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом. Соборність – мета Перемоги! Це не лише пам’ять про спільне минуле, а й згуртована співпраця заради майбутнього, як на полі бою, так і в тилу.
Цитати видатних людей про Соборність:
«Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіціальних кордонів», – писав Іван Франко («Одвертий лист до галицької молодежі», 1905 рік).
«Ясно, як на долоні, що Рідна Хата не повстане, якщо не буде українського моноліту, коли українці-самостійники не зможуть, обходячи всі різниці, які їх ділять, завести між собою якнайбільшу єдність. Тієї єдності Україні треба, а та потреба накладає на нас усіх обов’язок, і від сповнення того обов’язку залежить майбутнє Батьківщини», – Митрополит Андрей Шептицький, (1941 рік. «Перейдемо від фраз про Соборність до здійснювання цієї великої Ідеї в буденному житті»).
За матеріалами з відкритих джерел.