У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбувся флеш-семінар
Флеш-семінар «Інклюзивний та гендерно-чутливий підхід до розвитку музею» пройшов у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Спрямування заходу — обговорення проблем бар’єрності, здійснення необхідних адаптацій та модифікацій.
Мета заходу — підвищити обізнаність учасників з кращими практиками впровадження інклюзивного та гендерно-чутливого підходу у музейній сфері; створення безбар’єрного предметно-просторового середовища Тернопільського обласного краєзнавчого музею для надання якісних музейних послуг усім категоріям відвідувачів.
Застосування отриманих знань стане у нагоді для:
- підвищення ефективності та результативності практичної роботи музейників;
- планування заходів у музеї;
- реалізації гендерно-інклюзивних підходів у своїй діяльності;
- набуття статусу інклюзивного музею.
Тернопільський обласний краєзнавчий музей у своїй комунікації експозиційної та виставкової діяльності систематично співпрацює із людьми з інвалідністю та іншими вразливими групами й організаціями, що представляють їхні інтереси.
Сталість інклюзивних процесів у музейному просторі передбачає безперервність та спадкоємність діяльності: упровадження інклюзії в інформаційній, просвітницькій діяльності, ведення системної роботи з вивчення потреб потенційного відвідувача музею на основі зворотного зв’язку.
Ми намагаємося розкривати ціннісний та практичний зміст інклюзії, показувати наявні виклики та знаходити успішні практики, створювати майданчики для обговорення й спільно вирішувати проблеми.
Розглядаючи інклюзію в широкому сенсі й визнаючи потребу в ній різних цільових груп, ми часто робимо акцент саме на людях з інвалідністю. Це дозволяє долати бар’єри доступу людей з інвалідністю та інших уразливих груп до культури, відкривати нові можливості спілкування та взаємодії, розвивати культурні інституції як простори діалогу й просвітництва. Адже інклюзія — це процес реального включення будь-якої людини та забезпечення можливостей рівноправно брати участь у суспільному житті, власне, без жодних бар’єрів.
Гендерна рівність — це можливість для людей вільно обирати спосіб життя. При цьому, помилковою є думка, що гендерна рівність — це однакове ставлення до всіх. Ні, кожна людина має свої індивідуальні якості та навички. Саме їх, а не стать та пов’язані з нею стереотипи, мають враховуватися в суспільстві по відношенню до людини. Глобально ця концепція передбачає усунення всіх соціальних бар'єрів, які заважають проявитися людині як особистості. Все це одним словом — ТОЛЕРАНТНІСТЬ.
Впровадження гендерно-інклюзивного підходу у своїй роботі сприятиме реалізації вагомих завдань музею, в тому числі підвищення якості надання музейних послуг, запровадження інноваційних та інтерактивних заходів, які сприяють популяризації культурної спадщини України та збереженню національного надбання.