Печера Вертеба – наукова лабораторія і унікальний підземний музей
У Тернопільському обласному центрі охорони пам'яток культурної спадщини розповіли про печеру Вертеба, що знаходиться поблизу села Більче-Золоте на півдні Тернопільщини і є однією із найбільших печер у Європі.
Проте, це далеко не єдина особливість цієї печери. Вертеба – єдина з великих подільських печер, яку в давні часи люди активно використовували як у житлових, так і культових цілях понад 600 років. Тут сформувався унікальний комплекс трипільської культури – поселення в печері Вертеба з трьома різночасовими культурними шарами. Це єдина велика печера, яку тричі заселяли носії трипільської культури.
Вхід до печери є досить легкодоступним, проте надійно захованим у нижній частині карстової лійки і є зовсім непримітним на рівній поверхні поля. Лабіринт складний, петлеподібний і надто заплутаний. Загальна протяжність дослідженого лабіринту становить 9 км.
Ми постійно ставимо собі запитання: для чого і чому саме в печеру, та ще й в найвіддаленіші від входу і небезпечні місця, в абсолютній темряві, в пронизливій вологості й холоді заходили стародавні землероби і заносили із собою велику кількість різноманітних речей? Багато відповідей на ці запитання дали результати археологічних досліджень.
Перша письмова згадка про відвідування печери відноситься до початку XIX ст. Пам’ятка була виявлена у 1820 р. Я. Хмелецьким, досліджувалась розкопками А. Кіркора (1876-1878 рр.), Г. Оссовського (1890-1892), В. Деметрикевича (1898-1904, 1907 рр.), О. Кандиби (1929р.)
Від 1996 року і до тепер печера досліджується археологічною експедицією Борщівського обласного краєзнавчого музею під керівництвом Михайла Сохацького. Це найдовший (уже більше чверть століття) і найбільш продуктивний період дослідження Вертеби, в процесі якого печера стала своєрідною науковою лабораторією і унікальним підземним музеєм Трипільської Культури.
Детальніше - за посиланням.