9 травня – День Європи в Україні
Шановні краяни!
Сьогодні вже вкотре ми відзначаємо День Європи. Але насправді, по-справжньому вшановувати це свято як європейська країна Україна стала лише після Революції Гідності. Після здобуття незалежності наша держава оголосила євроінтеграційні наміри, проте упродовж десятиріч Європа була для українців своєрідною fata Morgana – вона то наближалася, то віддалялася, а то й взагалі зникала. Саме питання євроінтеграції стало рубіконом для українців у доленосних 2013-2014 роках. Саме за європейський вибір України та європейські цінності стояв Євромайдан, горіли шини, і гинула Небесна Сотня, віддавали життя й сьогодні продовжують боротись українські вояки.
На жаль, і нині важку ціну платить український народ, борючись з російську агресією, за наше прагнення, за наше бажання бути вільними. Разом з тим тієї буремної зими 2013-2014 років наша країна остаточно порвала з радянським минулим. Нині ми можемо твердо сказати: Україна кардинально змінилася і назавжди відійшла від радянської і російської імперії, повернувшись до європейських цінностей - демократії, свободи, рівності. Європейський стратегічний курс, задекларований раніше державними мужами на папері, нині став цивілізаційним вибором всього українського народу, за який він платить кров’ю. Першим кроком до цієї європейської мрії українців стало підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а далі - надання Євросоюзом безвізового режиму для громадян України, що значно розширило шляхи культурної, наукової, освітньої, економічної інтеграції.
День Європи в Україні - це символ нашої спільної історії, наших спільних цінностей. А ще відкриття нових можливостей не лише для України, а й для європейців. Все більше і більше людей в країнах Євросоюзу відкривають для себе Україну як країну величезних можливостей щодо туризму, культурного обміну та проведення ділових контактів, і все більше українських компаній знаходять свої можливості на ринку країн ЄС, не зважаючи на повномасштабну агресію.
Ми вдячні європейцям за допомогу Україні, яку вони надають з перших днів війни – військову, економічну, гуманітарну. За те, що дали прихисток нашим співгромадянам – жінкам і дітям, котрі змушені були покинути свої домівки, утікаючи від обстрілів, від небезпеки для життя. За те, що Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС 23 червня 2022 року, коли лідери 27 країн-членів ЄС ухвалили рішення про надання Україні статусу кандидата на членство в Європейському Союзі. Це історичне рішення Євросоюзу, яке фактично означає, що велика родина країн Європейського Союзу бачить Україну членом ЄС.
Відтак отримання Україною статусу кандидата на членство у Європейському Союзі залишається важливим опорним фактором, який стимулює нас визначати пріоритети та шляхи інтегрування, не втрачаючи в умовах війни, віру у майбутнє нашої держави. На сьогодні однак ми можемо говорити про збільшення кількості проблем, які має вирішити Україна, щоб стати повноправним членом європейської спільноти.
Тому кожен з нас має долучитися до роботи і продовжувати розбудовувати цей європейський проєкт - європейську інтеграцію. Тож давайте будувати Європу кожен у собі, у своєму краї, місті, на своїй вулиці, у власному помешканні та у своїй родині.
Указом Президента України «Про День Європи» від 08.05.2023 № 266/2023 в Україні встановлено День Європи, який відзначається щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу.
Це рішення прийнято «усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань».
Одночасно скасовано Указ Президента України «Про День Європи» від 19.04.2003 № 339/2003, яким було встановлено, що День Європи відзначається щороку у третю суботу травня.
Національний інститут стратегічних досліджень:
23 червня 2022 року Європейська рада офіційно надала Україні статус кандидата на вступ до ЄС. Рішення було прийняте під час проведення засідання Європейської ради за участі глав держав та урядів 27 держав-членів Європейського Союзу 23-24 червня у Брюсселі, Бельгія. Головною темою порядку денного зустрічі було зміцнення безпеки і стабільності ЄС, в рамках чого розглядаються й питання надання Україні, Молдові та Грузії статусів кандидатів на членство в Євросоюзі.