У Тернополі відкрили виставку відомого художника з Почаєва
Пропам’ятну виставку творчого доробку видатного художника, пейзажиста, іконописця, педагога Івана Хворостецького відкрили 20 червня в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. В її експозиції – 52 полотна уродженця Юридиків, що біля Почаєва, та портрет, написаний його учнем. Здебільшого це кримські, почаївські, кременецькі пейзажі, натюрморти, етюди.
Насолодитися ними поціновувачі таланту митця зможуть завдяки колаборації трьох музеїв: Тернопільських обласних краєзнавчого та художнього, а також Кременецького краєзнавчого. Експозиція сформована саме з їхніх фондових збірок.
«Ця виставка не тільки про мистецтво, а й про популяризацію імені нашого славного земляка та плідну співпрацю трьох музеїв, що значно укріплює позиції розвитку культури на Тернопіллі, – акцентував у вітальному слові керуючий справами виконавчого апарату Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк. – Важливо, щоб експозиція стала пересувною, щоб якомога більше людей змогли побачити її та дізнатися про художника, чиє полотно «Пралі» ще в 1928-му здобуло премію на Венеційському бієнале».
Виставка діятиме впродовж місяця. Оглянути її зможуть всі бажаючі.
Довідка.
Іван Федорович Хворостецький народився 18 квітня 1888-го в Юридиках поблизу Почаєва в родині робітника почаївських майстерень. Закінчив церковнопарафіяльну школу. Саме в майстерні Свято-Успенської Лаври 12-річний Іван вчився малярству в дядька-іконописця Андроника Лазарчука. З ним працював над розписами храмів Кременеччини, Білої Церкви. Заробляв цим на хліб.
У 1908-му у віці 37 років вступив до Київського художнього училища, в 1919 році – до Петербурзької академії мистецтв. Перша світова війна завадила продовженню навчання. Художника мобілізували, а через місяць звільнили від проходження служби через хворобу.
Повернувся до Києва та взявся викладати малювання в школах, вишах й училищах. Загалом, за 25 років викладацької праці став наставником для цілого покоління сучасних українських митців. Багато малював й виставлявся.
На початку Другої світової війни на будинок у Києві, в якому жив Хворостецький, впала бомба, і всі його довоєнні твори згоріли. З того періоду збереглися лише чотири роботи у Національному художньому музеї. Це була найтрагічніша сторінка життя митця. Опісля неї з сім’єю переїхав до Почаєва, де провів решту свого життя. Викладав і творив.
Помер 19 листопада 1958 року в Почаєві.
У 1968-му до 80-ліття від дня народження художника на його хаті у с. Юридики відкрили меморіальну дошку. Твори художника прикрашають колекції Національного художнього музею України, музеїв Тернополя, Кременця, Почаєва.