«Ватру нескорених» запалили на Монастирищині
«Ватру нескорених» запалили в урочищі Бичова на Монастирищині 17 серпня. Приурочили її до 80-х роковин депортації українців з їхніх етнічних територій: Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Підляшшя та Любачівщини.
Символічний вогонь спалахнув у рамках ХХІІІ Міжнародного фестивалю Лемківської культури «Дзвони Лемківщини». Після дволітньої перерви пропам’ятне дійство на території Ватряного поля музейного комплексу «Лемківське село» зібрало лемків з усієї України.
Традиційні урочини розпочали з молитовного благословення та молебня за перемогу України у війні. І кожен з присутніх мав за обов’язок відвідати фотогалереї пам’яті загиблих Героїв-лемків, які віддали життя у боях з московськими окупантами, – «Лемківський цвіт в обороні України».
Родзинкою дійства стала презентація рукопису лемківського дослідника, етнографа Петра Козубського «Моя рідна Лемківщина».
Від імені керівництва й депутатів Тернопільської обласної ради учасників велелюдного лемківського зібрання привітав керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Олег Сиротюк.
«Ця ватра – символ мужності, стійкості й незламності духу лемківської громади та всієї української нації, – акцентував, звертаючись до присутніх. – Ні переслідування, ні гоніння, ні гіркота втрат не зруйнували вашої віри, єдності, культури. Ви не тільки зберегли свою етнічну самобутність, а й плекаєте її, передаючи з покоління в покоління, популяризуєте, осучаснюєте. Слава лемкам! Слава Україні!».
Нагрудним знаком «За значний особистий внесок у підтримку і розвиток волонтерського руху Тернопільщини та України» Олег Сиротюк відзначив капелана, волонтера, лицаря ордена «Народний Герой України» о. Ігоря Федоришина та за високу громадянську свідомість, вагомий особистий внесок у здійснення волонтерських ініціатив щодо матеріально-технічного забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України нагородив грамотами Тернопільської обласної ради волонтерів Михайла Дяченка, Степана Кузневича, Володимира Осифа, Зоряну Предко.
Упродовж урочин діяла виставка робіт майстрів народної творчості. Автентичні вишиванки, прикраси, витвори зі соломи й дерева вражали красою. Гості фестивалю також мали змогу переглянути фільми на лемківську тематику й поласувати кислицею, яку планують внести до переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини і подати до національного переліку. А майже пів сотні мистецьких колективів і виконавців під час благодійного концерту частували присутніх давніми й колоритними піснями, мелодіями і танцями. Його й аукціон організували, аби зібрати кошти на потреби 36-ї окремої бригади морської піхоти імені Михайла Білінського.