«Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…»: митці Тернопільщини беруть участь у масштабному виставковому проєкті
20 вересня о 16:00 у Львівському палаці мистецтв Lviv Art Palace (вул. Миколи Коперніка, 17) відбудеться презентація масштабного виставкового проєкту, присвяченого памʼяті кобзарів, знищених у 30-ті роки ХХ століття «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…».
В проєкті беруть участь митці з Тернополя – народні художники України Богдан Ткачик та Роман Вільгушинський, художник Михайло Дирбавка. З Теребовлі – заслужений художник України Микола Шевчук та Іван Драган, з Бережан – заслужений художник України Олег Шупляк.
На виставці митці представлятимуть своє творче переосмислення теми кобзарства – унікального явища української культури, яке є символом нашої нації. Кобзарі протягом століть зберігали глибинні духовні і виконавські традиції нашого народу, а в 1930-ті роки були знищені сталінським режимом. Ця трагічна подія також відома як страта кобзарів під Харковом.
У 1934 році радянським режимом було організовано збір кобзарів, яких запросили на з'їзд Академії Наук до Харкова, а замість цього вивезли у ліс і розстріляли. Декого відправили до таборів. Офіційно цей захід мав на меті зібрати усіх народних музикантів для реєстрації та обговорення їхньої діяльності в нових радянських умовах.
«Вишикувавши незрячих кобзарів і їхніх малолітніх поводирів в одну шеренгу загін особливого відділу НКВС УРСР розпочав розстріл… Коли все було закінчено, тіла розстріляних закидали вапном і присипали землею. Музичні інструменти спалили поряд…», – так описав трагічну подію у своїй статті Микола Литвин.
Ці дії були спрямовані на знищення носіїв української культурної традиції, які могли б стати символом національного опору!
Саме до цієї трагічної дати в історії України Львівський палац мистецтв та Інститут поліграфії та медіатехнологій «Львівської Політехніки» підготували масштабний спільний проєкт – виставку робіт художників з різних областей України.
У рамках проєкту відбудеться також показ українського історично-драматичного фільму «Поводир, або Квіти мають очі» режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри радянською Україною американського хлопчика і українського сліпого музики-кобзаря напередодні та під час Голодомору. На показ стрічки у Львівському палаці мистецтв запрошено режисера Олеся Саніна.
Ця виставка стане нагадуванням про те, що культура і мистецтво є невід'ємною частиною нашої ідентичності!
По завершенні експонування у Львові, виставка буде представлена у Тернопільському обласному художньому музеї.