У Тернопільському обласному художньому музеї діє виставка «Наша дума, наша пісня, не вмре, не загине…»
Кобзарство – унікальне явище національної культури, яке є символом української нації. Михайло Стельмах колись сказав: «Шлях кобзарів – шлях народу». Народні співці-музиканти упродовж століть виконували дуже важливу місію по збереженню національних традицій, розкривали правду життя, закликали людей до боротьби зі злом, будили свідомість українського народу.
В усі часи кобзарів переслідувала влада, проте найбільших поневірянь і гонінь вони зазнали в епоху сталінського режиму, коли кобзарів почали знищувати цілеспрямовано. Репресії були масовими і системними, оскільки тодішні керманичі тоталітарного режиму добре розуміли, що на вустах кобзарів, в їхніх думах і піснях – віковічне прагнення українців до свободи, прославлення народних борців проти поневолення народу.
Нещодавно у Тернопільському обласному художньому музеї відбулася презентація мистецького проєкту, присвяченого пам’яті кобзарів України «Наша дума, наша пісня, не вмре, не загине…».
Даний проєкт не ставить за мету доводити чи спростовувати достовірність трагічної події, а саме харківського з’їзду кобзарів 1934 року, акцент цієї виставки – на унікальності явища кобзарства в Українській культурі, яке є одним із чинників становлення і виживання української нації. Не залишилися осторонь висвітлення цієї теми митці Тернопільщини, які усвідомлюють роль кобзарів та лірників у духовному та моральному житті нашого народу.
В проєкті беруть участь мистці з Тернополя: народні художники України Богдан Ткачик та Роман Вільгушинський, художник Михайло Дирбавка. З Теребовлі – заслужений художник України Микола Шевчук та Іван Драган, з Бережан – заслужений художник України Олег Шупляк.
Автор ідеї та ініціатор проєкту – заслужений діяч мистецтв України, художник зі Львова Орест Скоп.
Студенти Кафедри графіки ти мистецтва книги ІПМТ НУ Львівська політехніка створили серію плакатів на тему українського кобзарства.
На виставці представлено 36 картин, 27 плакатів і 1 скульптура. Переглянути її можна упродовж місяця.