«о. Андрій Бандера»: у Бережанах погасили марку, присвячену батькові Степана Бандери
Його називали «революціонером у рясі». Носив при собі шаблю, був одним з організаторів «Листопадового зриву» на Калущині, капеланом УГА, бачив суд над власним сином і чув, як того засудили до довічного ув’язнення…
Одинадцята марка, видана в межах серії «Рік родини Степана Бандери», присвячена батькові Провідника ОУН о. Андрію Бандері. Спецпогашення відбулося в Обласному комунальному музеї імені Богдана Лепкого, що в Бережанах. Спеціальним календарним штемпелем відділення зв’язку №1 м. Бережани АТ «УКРПОШТА» Тернопільського регіону його здійснили керуючий справами виконавчого апарату Тернопільської обласної ради Олег Сиротюк, заступник міського голови Бережан Степан Кухарук, депутат Тернопільської обласної ради, просвітянин, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. братів Богдана та Левка Лепких Михайло Тимошик, заступник голови обласної спілки філателістів Василь Дідух, в. о. директора Обласного комунального музею Богдана Лепкого Наталія Стрілець, заступник директора з наукової роботи Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців, представники Пластової Станиці Бережани Віталій Голяш і Наталія Жеребецька, вчитель Бережанського ліцею Тернопільської обласної ради Галина Байко, представник благодійного фонду «Карітас-Бережани» Василь Колісник.
- «За своїми переконаннями я є українським націоналістом… Єдино правильним державним ладом для українців вважаю єдину соборну і незалежну Україну», - так отець Андрій Бандера відповідав енкаведистам на допитах. Суд над ним тривав понад дві години. Вирок – розстріл. Місце вічного спочинку досі невідоме, - зауважив, звертаючись до присутніх Олег Сиротюк. – Батько Степана Бандери мав можливість виїхати за кордон, але обрав залишитися зі своєю паствою. Він – приклад Людини, яка боролася за Україну, вірила в неї, мала візію української ідеї, до останнього подиху не зрадила власним переконанням, заплативши за це життям.
Олег Сиротюк детальніше зупинився на долі о. Андрія. Зазначив, що спецпогашення не випадково відбувається у грудні та в Бережанах, адже батько Голови Проводу ОУН народився 11 грудня 1882-го, а під час польсько-української війни служив капеланом 9-го полку 3-ї Бережанської бригади УГА 2-го корпусу.
Про священників з Бережанщини, шляхи яких перетиналися з о. Андрієм, присутнім оповів заступник директора з наукової роботи Бережанського краєзнавчого музею Микола Проців, а депутат обласної ради Михайло Тимошик акцентував на важливості серії марок, художніх конвертів та значків, присвячених родині Степана Бандери, й анонсував вихід у січні 2025-го підсумкового каталогу.
Нагадаємо, «о. Андрій Бандера» - одинадцята марка, випущена АТ «Укрпошта» за проєктом «Власна марка» в межах оголошеного обласною радою на Тернопільщині Року родини Степана Бандери. Світ уже побачили марки «Степан Бандера», «Василь Бандера», «Володимира Бандера-Давидюк», «Богдан Бандера», «Мирослава Бандера», «Марта-Марія Бандера», «Олександр Бандера», «Сім’я Бандери», «Ярослава Бандера», «Михайло та Розалія Бандери».
Тираж марки – лімітований, усього 84 штуки. На марці – портрет о. Андрія Бандери, а також роки його життя.
До марки випущено художній конверт та значок «Рік родини Степана Бандери. о. Андрій Бандера». Випуск здійснено за сприяння депутатів Тернопільської обласної ради Олега Сиротюка та Михайла Тимошика.
На художньому конверті – колаж зі світлин о. Андрія Бандери з родиною, однодумцями; уривок листа, написаного ним; вітраж у церкві в Козові.
Зі зворотного боку конверта – погруддя Степана Бандери, встановлене у Бережанах в 2010-му, а також коротка біографія батька Степана Бандери.
Зазначимо, що в червні 2001-го прізвище о. Андрія Банедри внесли до списку українських священників, гідних беатифікації – визнання їх блаженними.