Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: [email protected]
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2024 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ПОЧЕСНИЙ ГРОМАДЯНИН ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

09.04.2025

«Національна ветеранська політика в Україні»: Богдан Бутковський взяв участь у експертній дискусії

8 квітня в Українському кризовому медіа-центрі, що у Києві, відбулася експертна дискусія «Національна ветеранська політика в Україні». Нашу область на заході представляли учасники російсько-української війни – голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський і міський голова Монастириська Андрій Старух. Участь в обговоренні взяла також дружина Героя України, волонтерка, керівниця «Фонду імені Сергія Коновала», радниця голови обласної ради Ольга Коновал.

Основною метою зустрічі стало напрацювання рекомендацій щодо комплексної програми підтримки та супроводу ветеранів і членів їх сімей на державному та місцевому рівнях.

Організаторами дискусії виступили Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень», комбатантське об’єднання «Легіон Свободи», ВГО «Сокіл» за інформаційної підтримки проекту «Хлопці з лісу».

З вітальними словами до учасників звернулися народна депутатка України Оксана Савчук, директор Українських студій стратегічних досліджень, головний сержант роти вогневої підтримки 5 окремої Київської штурмової бригади ЗСУ Юрій Сиротюк, капітан Національної гвардії України (батальйон «Свобода», бригада НГУ «Рубіж»), офіцер «Легіону Свободи» Андрій Іллєнко та голова проводу ВГО «Сокіл», військовослужбовець ЗСУ Юрій Черкашин.

Серед питань, які обговорили учасники дискусії:

- державна підтримка та розвиток потенціалу ветеранів і членів їх сімей;

- підтримка та розвиток потенціалу ветеранів/членів їх сімей на рівні громад;

- залучення ветеранів до розбудови системи національного спротиву та військово-патріотичного виховання цивільного населення;

- вшанування пам’яті, популяризації позитивного образу захисника України у суспільстві, формування шанобливого ставлення до нього.

«Сьогодні ми не просто говоримо про ветеранів – ми формуємо майбутнє державної політики, де кожен захисник та захисниця мають відчувати підтримку, шану і мати можливості для розвитку. Експертна дискусія – важливий майданчик для напрацювання комплексних рішень, які охоплюють як національний, так і регіональний рівень. Саме на місцях найкраще видно потреби ветеранів і тут можуть народжуватися ініціативи, які забезпечать якісну адаптацію, реабілітацію та гідну інтеграцію наших Героїв у мирне життя», – сказав Богдан Бутковський.

Голова обласної ради також додав, що Тернопільщина вже має позитивний досвід у сфері національно-патріотичного виховання та підтримки ветеранських ініціатив, але потрібно рухатися далі – посилювати співпрацю з центральними органами влади, міжнародними партнерами та ветеранськими об’єднаннями. Особливо важливим є вшанування пам’яті кожного, хто боронив Україну, формування поваги до захисника в суспільстві, бо це – наш моральний обов’язок. Тільки разом зможемо побудувати дійсно ефективну, чутливу й сучасну ветеранську політику.

У ході обговорень експерти дійшли згоди, що стратегічними напрямами ветеранської політики в Україні мають стати: соціальний захист родин полеглих; соціальна підтримка та супровід; соціальна та професійна адаптація ветеранів (зокрема через всебічну підтримку ветеранського бізнесу); медичне забезпечення, лікування, реабілітація, відновлення фізичного та ментального здоров’я; паліативний та патронатний догляд; вшанування чину та пам’яті кожного захисника і захисниці; всебічне залучення досвіду ветеранів до розбудови системи територіальної та національної оборони.

Експерти окреслили також першочергові кроки, які варто закріпити на законодавчому рівні:

1. Поширення державних соціальних гарантій в частині виплати 15 млн грн одноразової грошової допомоги сім’ям добровольців Сил територіальної оборони, членів добровольчих формувань територіальних громад, осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних протягом дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

2. Створення правового підґрунтя для всебічної підтримки ветеранського підприємництва в громадах, що сприятиме соціальній та професійній адаптації ветеранів після служби, їх реінтеграції у мирне життя. Існуючий десятиліттями підхід «ветеран – клієнт соцзахисту та отримувач виплат» слід змінити на «ветеран – агент місцевого та національного економічного розвитку, платник податків, наповнювач бюджету і рушій змін»;

3. Запровадження соціально-трудових гарантій для демобілізованих ветеранів, які залучаються до заходів із підготовки населення до національного спротиву, у дні безпосередньої участі у таких заходах. Набутий ветеранами бойовий досвід слід спрямувати на розбудову системи підготовки цивільних до національного спротиву, їх національно-патріотичне (військово-патріотичне) виховання. Потрібно всебічно підтримувати участь ветеранів у такій діяльності;

4. Створення правового підґрунтя для залучення громадських об’єднань ветеранів війни до військово-патріотичної підготовки цивільного населення, насамперед дітей, підлітків і молоді за всебічної підтримки органів державної та місцевої влади. Громадські об’єднання ветеранів війни мають досвід і ресурси для підготовки цивільного населення до національного спротиву, його національно-патріотичного (військово-патріотичного) виховання. В умовах розбудови сталої цілісної системи територіальної оборони вони можуть розглядатися як її первинні ланки на рівні окремих громад, особливо тих, що межують із країною-агресором.

«Нині комбатанське середовище (включно з членами їх сімей і родинами) складає понад 10 мільйонів. Це люди які звикли приймати виклики. Постійно жити в екстремальному стані. Виконувати найскладніші завдання без обідніх перерв без огляду на час доби чи день тижня. Це – золотий скарб нації.  І в умовах тривало екзистенційного протистояння з ворогом, це люди які найкраще знають, вміють і будуть відповідно діяти, – зазначив Юрій Сиротюк. – Тому важливо розуміти, що саме ветерани мають мати моральну першість на участі в здійсненні національної політики, очевидно, мають волю її реалізовувати в найскладніших умовах, володіють шляхетними рисами, бо на практиці довели, що готові ризикувати і жертвувати життям заради друзів своїх».

Підсумки експертної дискусії у вигляді резолюції з пропозиціями передані відповідним органам державної та місцевої влади для розгляду.

Українські студії стратегічних досліджень планують провести такі обговорення по всій Україні і запрошують до партнерства представників різних регіонів.