Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: rada.trc@tor.gov.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

29.10.2021

У фондах Тернопільського краєзнавчого музею зберігається унікальна колекція перснів

Кожен перстень свідчить про смаки своєї епохи. А ще — береже таємниці, які відкриваються тільки перед науковцями. Сучасний перстень — як одне з доповнень до одягу — в уявленні багатьох народів первісно мав функцію оберегу, був символом шлюбу. Носили його, зазвичай, на правій руці, культ якої можна простежити в багатьох народів. Цікаві та різноманітні персні різних історичних періодів знаходяться у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею.
 
У Давній Русі персні являли собою найбільш поширену категорію прикрас. Судячи з матеріалів із розкопок курганів, персні були переважно жіночою прикрасою, хоча носили їх і чоловіки, і діти. Вони виготовлялися переважно з бронзи чи свинцево-олов’янистих сплавів, рідше — із срібла, а в поодиноких випадках — із золота. В містах Княжої Русі були доволі поширеними також і скляні персні, які виготовлялися не тільки в Києві, але й також на терені городища Бозок, яке знаходиться на Зборівщині. Металеві давньоруські персні за формою та технологією виготовлення поділяються на кругло-дротяні, спіралеподібні, пластинчасті (орнаментовані колами з точкою в центрі, лініями та ін.), виті, плетені, широкі в середині, мереживні, персні-печатки, персні з вставками із скла, щитковосерединні (щиток у вигляді круглої, овальної, прямокутної чи ромбічної форми) тощо.
 
Чимало перснів цього періоду зберігається у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Найбільш численну групу серед даних артефактів (декілька десятків перснів) складають давньоруські бронзові, мідні персні, прикрашені стилізованим рослинним чи геометричним орнаментом, а також зустрічаються скляні та кістяні перстні. Цю колекцію доповнюють персні більш пізнього періоду — Середньовіччя та ХХ ст.
 
Найбільшу увагу заслуговують персні, знайдені під час розкопок Ірини Русанової у кінці 80-х років минулого століття, що проходили поблизу села Крутилів. Були знайдені бронзові, мідні й срібні персні, а також кістяні та скляні вироби, орнаментовані квітучим хрестом у подвійному колі, насічками, геометричними орнаментами, щиткоподібні різноманітних форм. Цікавим є перстень більш пізнього періоду з вигравіруваним на внутрішній стороні слова «ПОДАРОКЪ». Унікальні знахідки були виявлені під час археологічної розвідки, а саме: знайдено бронзовий перстень, орнаментований у вигляді колоса пшениці, оточений двома паралельними випуклими лініями, геометричним орнаментом (ламані лінії, ромби, трикутники). Доповнювали дизайн перснів різнобарвними скляними вставками із скла та дорогоцінного каміння.
 
Незважаючи на свою довгу історію, ці давні прикраси не втратили свою цінність у наш час і користуються популярністю серед поціновувачів прекрасного.
 
Безбах Вікторія,
завідувачка сектора ТОКМ