Електронна приймальня
ТЕРНОПІЛЬСЬКА
ОБЛАСНА РАДА
Офіційний сайт Тернопільської обласної ради
Для людей з вадами зору Звичайна версія сайту
ПОШУК НА САЙТІ | КОНТАКТИ | КАБІНЕТ
вул. Грушевського 8, м. Тернопіль, 46000
телефон: (0352) 43-11-16
факс: (0035) 25-22-10
e-mail: rada.trc@tor.gov.ua
ВАЖЛИВО
ГРАФІК ПРИЙОМУ ГРОМАДЯН РЕГЛАМЕНТ ОБЛАСНОЇ РАДИ СТРУКТУРА ВИКОНАВЧИХ ОРГАНІВ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРЕЗИДІЮ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОСТІЙНІ КОМІСІЇ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОМІЧНИКА-КОНСУЛЬТАНТА ДЕПУТАТА ПРАВОВА ДОПОМОГА ДІЮЧІ ОБЛАСНІ ПРОГРАМИ ІНФОРМУЄ ТЕРНОПІЛЬСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНІ ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ І ГРАНТИ ІНДУСТРІАЛЬНІ ПАРКИ ЗВІТИ ПРО РОБОТУ ДЕПУТАТІВ У 2022-2023 РОКАХ ЗВІТИ ЗАКЛАДІВ КУЛЬТУРИ ПРО РОБОТУ ЗА РІК ОСОБИСТИЙ ПРИЙОМ ГРОМАДЯН ДЕПУТАТАМИ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
НАШ КРАЙ
ТЕРНОПІЛЬЩИНА. ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНИЙ СЛОВНИК ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ АСОЦІАЦІЇ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ "РАДИ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ" (СТАТУТ, ПЕРЕЛІК)
КОМУНАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ
ОСВІТА СІМ’Я ТА МОЛОДЬ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я КУЛЬТУРА ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА ТА СПОРТ СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПІДПРИЄМСТВА, ФІРМИ АПТЕЧНА МЕРЕЖА
РАДА
ОН-ЛАЙН
ДОКУМЕНТИ
АРХІВ
Погода у Тернополі

вологість:
тиск:
вітер:

13.09.2023

Сьогодні минає 150 років з дня народження видатного українського письменника Дениса Лукіяновича

 
У Промисловому районі міста Тернополя можна відшукати вулицю ім. Дениса Лукіяновича – письменника, який був особисто знайомий з Іваном Франком, Ольгою Кобилянською, Василем Стефаником та іншими визначними постатями кін. ХIХ – поч. ХХ ст. З нагоди 150-річчя з дня народження знаного краянина у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї діє виставка «Денис Лукіянович – визначний український письменник».
 
Народився майбутній літератор 13 вересня 1873 року в с. Городниця Гусятинського повіту над Збручем, у заможній родині Якова та Марії. Після навчання у Станіславській гімназії Денис Лукіянович закінчив юридичний факультет Львівського та філолого-історичний Чернівецького університетів (1900, 1907). Майже все життя займався викладацькою роботою (доцент кафедри української мови Львівського університету), громадською працею.
 
Як прозаїк 22-річний Лукіянович дебютував збіркою «Новели» (5 новел психологічного плану). Згодом у виданні «Буковина» 1899 р. окремою книжечкою вийшли «Багнітки» (змальовано трагедію родинного життя). «Дуже ніжно написали-сте Ви таку правдиву й сумну, і дуже часто лучаючуся в житті, таку драму фамілійну», – похвалила цей твір Ольга Кобилянська. Цікава асоціація: багнітки – це сережки з верб чи інших дерев, що падають на землю. Їх топчуть, не жалуючи. Цей образ «опалого цвіту» буде згаданий і в пізніших творах.
 
Особливо любив письменник квіти («Не бачив квітів», «Білі нарциси в’яли», «Цвіт цикорії»). Між іншим, і своїм синам дав незвичні імена – Нарциз і Гіяцинт. Цікаво, що в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається сигнальний примірник «Багніток» з правками письменника.
 
У творчому доробку Дениса Лукіяновича є й твори більшої форми – дилогія « За Кадильну» та «Від кривди», роман «Філістер» (присвячений «пані Марії Грушевській»).
 
Зовсім замовчувалися твори письменника стрілецької тематики (1917 – 1935). Герої цих творів прагнуть стати під стяг Вільної України (збірка «Під свій прапор»), про історію формування частин Українських січових стрільців – в оповіданні «A se alienates», а збірка «Я – з більшістю» про еволюцію української національної свідомості на Буковині на поч. ХХ ст. Довгий час були «загублені» й дослідження Лукіяновича історії подвигу Українських січових стрільців на горі Маківка 1915 р.
 
Денис Лукіянович до останнього подиху не випускав пера із рук. Працюючи, заснув назавжди у фотелі біля робочого столу на 92 році життя. Похований на Личаківському цвинтарі.
 
Творчість цього письменника в цілому заслуговує на те, щоб бути відомим нинішньому читачеві. У фондових збірках Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігаються прижиттєві видання Дениса Лукіяновича з дарчими написами, рідкісні документальні світлини, епістолярій, рукописи (новела «Містер Петрук», нотатки про діяльність Товариства наукових викладів ім. П. Могили).
 
Особисті речі (палиця, окуляри сонцезахисні, дерев’яне інкрустоване письмове приладдя, різьблені крісло та стіл) доповнюють матеріали, представлені на виставці «Денис Лукіянович – визначний український письменник».
 
Детальніше - за посиланням: https://www.facebook.com/museumternopil1913