«Борщівська сорочка — душі моєї оберіг»: Тернопільський обласний краєзнавчий музей запрошує на виставку
Унікальним надбанням нашого краю є традиційний народний одяг. Його передавали з покоління в покоління як оберіг, як символ роду. Особлива перлина одягу Борщівщини — це сорочка вишита чорними нитками, яка стала своєрідною візитівкою краю.

Найголовніша особливість декору таких сорочок — це густе шиття чорною бавною (вовняна нитка), якою зашита майже вся поверхня рукава різними техніками:
- «колодки»;
- кучерявий стіб;
- підстелений хрестик;
- хрестик;
- насилування;
- низь;
- ланцюжок;
- стебнівка;
- ретязь;
- мережки;
- обметувальні шви.
- «колодки»;
- кучерявий стіб;
- підстелений хрестик;
- хрестик;
- насилування;
- низь;
- ланцюжок;
- стебнівка;
- ретязь;
- мережки;
- обметувальні шви.
Особливості вишиванки у тому, що візерунки розміщуються на рукавах за спеціальною триярусною системою вишивки:
- уставка (плічко);
- підуставка (морщинка, «підбирання»);
- і рукав до зап’ястя.
Як не дивно, але домінування чорної барви на сорочці ніколи не виглядало печальним, навпаки, — сорочка була ошатною і дуже колоритною, асоціюючись з родючими подільськими чорноземами, з одвічною надією на урожай, а, отже, і на життя.
«Борщівська сорочка — душі моєї оберіг» — під такою назвою нещодавно відкрилася виставка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
На ній представлено старовинні жіночі і чоловічі сорочки та взірці окремих частин вишиванок. Вони датовані кінцем ХІХ ст. та початком ХХ ст. Можна оглянути зразки з смт. Мельниця-Подільська, з сіл Більче-Золоте, Кривче, Пищатинці, Олексинці тощо.
Борщівська сорочка є унікальною. Тому у багатьох митців вона викликає зацікавлення, надихаючи їх на поезію, музику, малювання. Це не лише данина пам’яті нашим талановитим предкам, а й філософське переосмислення їх життя, прагнення до самоутвердження й самобутності.
Підготували співробітники відділу фондів ТОКМ,
Галина Гнатишин і Галина Завіша