У музеях Тернопільщини розповідають про першу більшовицьку окупацію Західної України
До 30 вересня 2022 року в Історико-меморіальному музеї політичних в’язнів буде діяти книжково-ілюстративна виставка: «Вересень 1939 року — перший прихід більшовиків на Західну Україну». Заввідділенням Народного історико-меморіального музею Ярослава і Слави Стецьків (с. Великий Глибочок) І.Терещук підготувала матеріали про радянську окупацію Заходу України.

Як згадував тернополянин Роман Івашкевич, знаний у місті лікар, в інтерв’ю газеті «ZBRUC»: «Несподівано 17 вересня 1939 року прийшла Червона армія. Ми як подивилися на тих босяків — страшно нам стало…». Встановлення радянської влади і трансформація усіх сфер суспільного життя також були жахливими та насильницькими.

Одними з перших під радянські репресії потрапили полонені польські офіцери, а згодом розпочалися арешти інтелігенції, учасників українського визвольного руху. Дуже швидко в’язниці були переповнені. Альтернативою їм стала депортація в’язнів у віддалені райони СРСР.
Націоналізовано банківську систему, промислові підприємства, торгівлю. Колективізовано одноосібно селянські господарства. Духовне життя намагалися звузити до ідеології марксизму-ленінізму.
Вступ Червоної армії на Захід України її мешканці сприймали неоднозначно, однак будь-які ілюзії про добробут швидко розвіялися.
Праведний Митрополит Андрей Шептицький, ще в 1936 році, пророче перестерігав своїх вірних: «Трудно розуміти, до чого змагають комуністи, бо дотеперішній, дев’ятнадцятилітній досвід виказав як на долоні, що коли большевики говорили про свободу, розуміли неволю, коли говорили про добробут, тим словом називали — голод, коли говорили про ради, сов’єти — тим словом назвали систему, в якій нікому не вільно висказувати своєї думки, коли говорили про владу селян — розуміли систему, в якій селянин змушений до безоплатної роботи, за яку не дістає навіть достаточного кусника сухого хліба. А коли говорили про владу пролетарську, то пролетаріятом називали касту, що кров з народу витискає», — про це розповів на своїй сторінці у соціальній мережі «Фейсбук» Музей національно-визвольної боротьби Тернопільщини.

